Fenerbahçe’nin Sakatlık Problemi

Fenerbahçe, Vitor Pereira ile başladığı ikinci döneminde farklı bir senaryo ile karşımıza çıktı. 3-4-2-1 formatıyla oynamayı tercih eden Vitor Pereira, kadronun da bu formasyona göre şekillendirilmesini istemişti. Alınan sonuçlar ve özellikle defansif anlamda gösterilen olumlu performansa, Mergim Berisha ve Diego Rossi gibi hücumda daha akışkan bir oyun da eklenince Fenerbahçe performansını ciddi ölçüde arttırdı.

Fenerbahçe’de Malumun İlanı

Milli araya da iyi bir performansla giren Fenerbahçe, milli aradan dönüşte karşısında çok zorlandığı ve 2020/2021 sezonunda şampiyonluk yolunda havlu atmasına neden olan Sivasspor ile karşılaştı. Sivassporu durdurmak açısından oldukça iyi bir performans gösteren Fenerbahçe’de Vitor Pereira etkisi iyiden iyiye kendini gösteriyor.

Olumlu anlamda değişen birçok göstergeyle birlikte ikinci Vitor Pereira döneminde olumsuz olan durum hala devam ediyor. İlk döneminde de çok fazla sakatlık yaşayan Fenerbahçe, Vitor Pereira ile başladığı ligde 4. Haftada 10 sakatlık yaşadı.

Başta İrfan Can Kahveci’nin tekrarlayan sakatlığı olmak üzere, Sivasspor maçında Marcel Tisserand da sakatlandı ve maçın son anlarında Bright-Osayi Samuel’in de aksadığını gördük. İsmi geçen bu oyuncuların hepsinin adale problemleri yaşamış olması da tesadüf değil.

İkna Fenerbahçe’de

Vitor Pereira, kendisinin takımın başına getirilmesi konusunda hem yönetime hem de kendisine yapılan ağır ve sert eleştirileri, gösterdiği performans ve taktik anlayış ile cevapladı ve rüzgârı tam anlamıyla tersine çevirdi.

Taraftarları ve daha da önemlisi oyuncuları kafasındaki taktiğe ikna eden Portekizli hocayı bu sefer yönetimin ve oyuncuları ikna etmesi gerekebilir. Tempo anlamında gerçekten çok yüksek seviyeleri bekleyen Vitor Pereira’nın takımının bu tempoya sağlıklı bir biçimde çıkabilmesi için fizik kondisyon antrenmanlarında daha iyi bir antrenöre veya daha iyi bir anlayışa ihtiyacı var.

Fenerbahçe’yi analiz eden yorumcular, gazetecilerin Vitor Pereira konusundaki sabit eleştirisi olan fizik kondisyona olmayan inancı bu gidişatla haklı çıkacak gibi duruyor. Vitor Pereira gerçekten oyuncuların oynadıkça açılacağına mı inanıyor bunu kendisi söylemeden kesin biçimde bilmek zor ama çok fazla maçın oynanacağı bu sezonda zaten Fenerbahçe’nin bazı pozisyonları darken en fazla oyuncuyla oynamaları gerekiyor.