İngiltere Euro 2020’de Finalden Geri Döndü

İngiltere Euro 2020’de Finalden Geri Döndü

Dünyanın en iyi ligi, dünyanın en iyi takımları, mücadele, tempo… İngiltere’nin lig organizasyonu Premier League’i düşününce bu kavramların bir araya gelmesi çok uzun sürmüyor. Ancak çok çok uzun bir zamandan bu yana İngiltere Milli Takımı için aynı şeyleri söylemek de mümkün olmuyor.

1966 Dünya Kupası kazanımından sonra başarıya hasret kalan ekip, Euro 2020’ye kesin zafer parolasıyla girdi.

Uzun zamandan beri beklenen yetenekli jenerasyon ile birlikte bu ihtimal hiç de az değildi. 2016’da göreve getirilen Gareth Southgate’in ekibi turnuvaya Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti ve İskoçya’nın da olduğu D grubunda başladı ve çok da iyi bir oyun sergilemese de gruptan çıktı.

Son 16 turunda eski günlerini arayan Almanya’ya karşı da son 15 dakikada fişi çeken İngilizler, çeyrek finalde daha kolay bir rakip sayılabilecek Ukrayna’yı süper santrafor Harry Kane’in iyi oyunuyla birlikte 4-0 geçti.

Bu noktada turnuva boyunca İngiltere’nin çok ciddi bir taraftar avantajı olduğunu, efsane mabet Wembley’de oynanan her maçta 60 binden fazla taraftarın maçı izlediğini hatırlatmak bu turnuvanın İngilizler için ne kadar önemli olduğu konusunda bize ipucu verecektir.

İngiltere Euro 2020’de Finalden Geri Döndü

EURO 2020’de İngiltere İçin Yıkılan Hayaller

Yarı finalde turnuvanın şanssız ama dirayetli takımı Danimarka’ya karşı çok fırsat bulan ama değerlendirmekte zorlanan İngiltere, üstünden zaman geçse de hatırlanacak olan tartışmalı pozisyonda kazandığı penaltının yardımıyla maçı kazansa da İngiliz ekibinin ayaklarının titrediğini görmek mümkündü.

Nitekim gol de kaçan penaltının tamamlanmasıyla gelmiş, penaltıyı da Harry Kane kullanmıştı. İngilizler, turnuvadan önce bir tartışmanın öznesi olmayı arzular mıydı bilinmez ama finalde de bu sefer tartışılan teknik direktör Gareth Southgate ve oyunculara karşı takınılan ırkçı tavır oldu.

Normal süresi 1-1 biten maç uzatmalara gittiğinde penaltılara yönelik taktik değişiklikler yapıldı ve belki de bu değişiklikler İngilizlerin hafızasında çok acı bir hatıraya sebep oldu. Genç Jadon Sancho ve Bukayo Saka penaltıları kaçırdığında İtalyanlar mutluluk, İngilizler ise üzüntüden kaynaklı gözyaşı döktüler ve ismi geçen oyuncular ırkçı protestolara maruz kalmak zorunda kaldılar.

Oyuncuların futboldan men edilmesi için imzalar toplandı, fotoğraflarının olduğu duvarlara saldırıldı ancak kupa yine de İtalya’da kaldı.

İngiltere Euro 2020’de Finalden Geri Döndü

Katar Ziyareti

Finale çıktıkları zaman futbolun evine döndüğünü ifade eden İngilizler, dönen futbolla birlikte kupayı da beklerken, Kupa Roma’ya doğru yolculuğa çıkmıştı bile. İngiltere taraftarı başarıya yönelik yaptığı baskının dozajını bu turnuva düzeyinde çok çirkin yerlere taşıdıysa da futbol takımı bu baskının altından kalkabilecek yeteneğe ve İngiltere için daha da önemli olan arkadaşlık hissine sahip.

Jadon Sancho, Bukayo Saka ve Marcus Rashford gibi oyuncuların yanı sıra onlar kadar popüler olmayan Tyrone Mings de birçok online saldırıya maruz kaldı ve psikolojik tedavi gördüğünü ifade etti.

Oyuncuları bu denli ciddi ve çoğu zaman çirkin ifadelerle muhatap etmek İngiltere’nin ne kadar faydasına olur bilinmez ama 2022’de oynanacak Dünya Kupasında zafere gidebilecek olanlar da yine bu oyuncular.