Panenka Stiliyle Tarih Yazmak

1976 Avrupa Futbol Şampiyonası, birçok yönden güzel bir turnuvaydı fakat bu organizasyona damga vuran olay Panenka Penaltısı oldu.

1976’da tarihinde beşinci kez düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası’na Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti ev sahipliği yapılacaktı.

Bunun öncesinde 8 grupta mücadele eden 32 takım, o zamanki format gereği sadece 4 ekibin katılacağı finallere gitmek için kıyasıya bir mücadele gösterdiler.

1976 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri

panenka

A milli futbol takımımız, 1976 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri’ne gitmek için altıncı grupta mücadele etti. Bu grupta Türkiye’nin çok zorlu rakipleri vardı.

Sovyetler Birliği, İrlanda ve İsviçre’nin bulunduğu grupta oynadığı 6 maçta 6 puan almayı başaran Türkiye üçüncü sırada grubu tamamlamıştı.

İrlanda’dan evinde 1 puan, İsviçre’den İzmir’de 2, Zürih’te 1 puan alan Türkiye, Sovyetler Birliği’ni de yine memleketimizde yenmişti. Ancak bu skorlar ne yazık ki liderliğe yetmemişti.

Yazımızın kahramanı olan Panenka’nın ülkesi Çekoslovakya ise elemeleri Portekiz, İngiltere ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin olduğu birinci grupta tamamlamıştı.

O dönem çok güçlü bir takıma sahip olan Çekoslovakya, rakiplerini bozguna uğratmış ve sadece Portekiz deplasmanında beraberlik almıştı.

Geri kalan tüm maçları kazanan takımın, play off turundaki rakibi Sovyetler Birliği olmuştu. Panenka ve arkadaşları, 2 – 0 ve 2 – 2’lik skorlarla kendilerini 1976 Avrupa Futbol Şampiyonası’na atmayı başarmışlardı.

Panenka Stilini Herkese Gösterdi

1976 Avrupa Futbol Şampiyonası, 16 Haziran 1976’da başladı. O zamanlar 4 takımla yapılan turnuvada Hollanda – Çekoslovakya ve Batı Almanya – Yugoslavya maçları oynandı.

Çekoslovakya yarı finali Hollanda karşısında uzatmalarda attığı gollerle 3 – 1 kazanarak finale adını yazdırdı. Ondrus, Nehoda ve Vesely’nin golleri onlara tarihlerindeki ilk kupayı kazanma fırsatını sundu.

Diğer tarafta ise Yugoslavya’yı uzatmalar sonucunda 4 – 2 yenen Batı Almanya vardı. Efsanevi golcüler koleksiyonuna her dönemde bir Müller hediye eden Almanlar’a finali, yine bir Müller getirdi.

Popivoda ve Dzajic’in golleriyle 2 – 0 öne geçen Yugoslavya’yı geriden gelerek Müller’in hat trick’i ile uzatmalar sonunda 2 – 4 yenen Batı Almanya, finalin favorisiydi.

20 Haziran 1976’da oynanan final maçında Çekoslovakya Svehlik ve Dobias’ın golleriyle ilk 25 dakikayı 2 – 0 önde kapattı. Batı Almanya ise 28’de Dieter Müller’in golüyle önce farkı bire indirdi.

Ardından Çekoslovakya tam kazandım derken 89’da sahneye Hölzenbein çıktı ve maçı uzatmalara götürdü.

Uzatmalarda da eşitlik bozulmayınca iş penaltılara kaldı.

Çekler ilk penaltıyı Masny ile değerlendirirken, Dünya Kupası tarihine de geçmiş bir oyuncu olan Rainer Bonhof Almanya adına golü attı.

Ardından Nehoda ve Ondrus topu ağlarla buluşturdu. Buna karşın Batı Almanya Flohe ve Bongartz ile atışları değerlendirdi. Çekoslovakya dördüncü penaltıyı Jurkemik ile attı. Almanya ise efsanelerinden Uli Hoeneß ile atışı kaçırdı.

Şampiyonluk penaltısına doğru gelen Antonin Panenka’nın üzerindeki baskı çok büyüktü.

Karşısında o dönem dünyanın en iyi kalecilerinden biri olan Sepp Maier vardı. Antonin Panenka, topu ağlarla buluşturduğu anda takımını 1976 Avrupa Şampiyonu yapacaktı. Herkes köşeye sert bir vuruş bekliyorken, Antonin Panenka tarihe geçecek vuruşunu yaptı.

Sol köşeye uçan kaleci Sepp Maier, yavaşça aşırtma şekilde ağları bulan topu sadece izledi.

Bu penaltı Panenka’ya ölümsüzlüğü, Çekoslovakya’ya da ilk Avrupa şampiyonluğunu getirdi.