Türkiye U21 Milli Futbol Takımı Yolda

Türkiye U21 Milli Futbol Takımı, 2023 U21 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri’nde kritik maçlara çıkacak ve bileti kovalayacak.

Teknik direktörlüğünü tecrübeli isim Tolunay Kafkas’ın üstlendiği Türkiye U21 Milli Futbol Takımı, ülkemizin en yetenekli gençlerinin yaşıtlarıyla kora kor mücadele ettiği bir ekip olmak istiyor.

Bu minvalde teknik direktör Tolunay Kafkas önderliğinde yoğun çalışmalar gerçekleştiren milliler, daha büyük turnuvalarda boy göstermeden elit oyuncu sınıfına giremeyeceklerini biliyorlar.

İşte bu elit turnuvalardan sıradaki olan 2023 U21 Avrupa Futbol Şampiyonası da onlar için büyük bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen Türkiye U21 Milli Futbol Takımı, 3 Eylül 2021’den beri şampiyonaya katılmak için maçlar oynuyor.

Türkiye U21 Milli Futbol Takımı Dokuzuncu Grupta

2023 U21 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri, 9 grupta 53 takımla gerçekleştiriliyor. Türkiye U21 Milli Futbol Takımı, 6 takımlı 8 grubun aksine 5 takımlı 9’uncu grupta yer alıyor.

Genç millilerimizin grubunda, Avrupa futbolunda genç milli takımlar düzeyinde en güçlü takımlardan biri olarak gösterilen Belçika U21 Milli Futbol Takımı da var. Kadrosunda bulunan geleceğin yıldızlarıyla büyük bir güce sahip olan takım, bu gücünü şu ana kadar oynadığı maçlarda da gösterdi.

Grupta 6 maça çıkarak herkesten daha fazla maç oynayan Belçika U21 Milli Futbol Takımı, bu 6 maçta tek bir fire dahi vermeden 18 puan topladı ve liderlik koltuğuna oturdu.

Onun ardından gelen Danimarka U21 Milli Futbol Takımı ise, 3 maçta aldığı 2 galibiyet 1 mağlubiyetle 6 puanla ikinci sırayı aldı.

İskoçya U21 Milli Futbol Takımı’nın 4 puanla üçüncü sırada olduğu grupta millilerimiz de aynı puanı 5 maç sayısıyla paylaşıyor. Grubun en zayıf halkası ise son sırada puansız yer alan Kazakistan U21 Milli Futbol Takımı oldu.

Genç Milliler İstediklerini Yapamadı

türkiye u21

Türkiye U21 Milli Futbol Takımı, eleme gruplarındaki ilk maçına Belçika U21 karşısında çıkmış ve güçlü rakibine Bursa’da oynanan maçta 0 – 3 mağlup olmaktan kurtulamamıştı. Bu şekilde gruba kötü başlayan genç milliler, ikinci karşılaşmada ise İskoçya’yı ülkemizde ağırlamıştı.

Yine Bursa’da oynanan karşılaşmada İskoçya U21 Milli Futbol Takımı henüz dakika 8’de öne geçmiş ancak genç milliler, golcü oyuncu Enis Destan ile ikinci yarıda bir puanı almayı başarmışlardı.

Türkiye U21 Milli Futbol Takımı’nın elemelerdeki tek galibiyeti ise deplasmanda Kazakistan U21’e karşı gelmişti.

Takımıza eleme gruplarının ilk galibiyetini getiren golün altında da yine Enis Destan’ın imzası vardı.

Bu iki maçta toplanan 4 puanın ardından umutlansak da ne yazık ki sonraki maçlarda bu umutlarımız kırıldı. Önce Belçika’da, Belçika U21 karşısında alınan 2 – 0’lık mağlubiyet; sonrasında ise Türkiye’de Danimarka U21 Milli Futbol Takımı’na 1 – 2 yenilmemiz umutlarımızı bitirme noktasına getirdi.

Kalan 3 maçımızın İskoçya U21, Kazakistan U21 ve Danimarka U21 karşısında olduğu düşünülürse, 2023 U21 Avrupa Futbol Şampiyonası’na gitme ümidi beslememiz için bu 3 maçta 9 puandan başka şansızız ne yazık ki yok…