U17 Avrupa Şampiyonası Hazırlıkları Başladı

Son zamanlarda futbol gündeminin ilk sıralarına yerleşen tartışma konulardan birisi de U17 Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edecek olan Milli Takımımızın kadrosu ve bu tartışmalar uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas’ın kadro tercihleri gerek futbolseverler gerekse de futbol kamuoyu tarafından kelimenin tam anlamıyla topa tutuluyor. Bununla birlikte genç oyuncularımız İsrail’de oynanacak turnuva için bir araya geldiler ve büyük turnuvanın kampı başladı.

Tartışmaların Odağındaki Takım

Bu yıl Türk futbolu adına tarihin en kaotik yıllarından biri oldu ve her bir gün bir yeni tartışmayla başladı. Bu bağlamda yönetici eksikliğinin etkisini direkt olarak hisseden futbolumuzun yöneticiler varken de çok iyi durumda olmadığı net bir şekilde görülüyordu.

Öte yandan bu tartışmaların fitilini ateşleyen ve kaosu en azından bu sene içerisinde başlatan durum 2020 Avrupa Şampiyonası’nda gösterilen kötü performanstı. Türkiye Futbol Federasyonu futbolu yönetmesi kadar Milli Takım’ın başarıları üzerinden de değerlendirilen bir kurum ve EURO2020’de 24 takımın en kötüsü Türkiye olunca zaten sıkıntılar baş vermeye başlamıştı.

Bununla birlikte 2022’de genç oyuncularımızdan güzel haberler geldi ve U17 Avrupa Şampiyonası’na katılacak takımlar arasına Türkiye de adını yazdırdı. Ancak turnuvanın heyecanını hissetmeye başlayan taraftarlar Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas’ın kadro tercihleri karşısında tam anlamıyla şoka uğradılar.

Zira gençleri takip eden futbolseverlerin yakından tanıdığı pek çok isim kadroda yer almazken, çok yoğun bir şekilde gurbetçi oyunculara şans verildiği görüldü. Bu gelişmeden sonra tartışmalar tam gaz devam ederken öyle veya böyle Ay Yıldızlı formayı sırtında taşıyacak olan genç yıldız adaylarımız kısa bir süre sonra başlayacak olan turnuvanın hazırlıklarına başladılar.

Arda’nın Eksikliği

Öte yandan U17 Avrupa Şampiyonası ile alakalı olarak en çok merak edilen konulardan birisi Fenerbahçe’nin spot ışıklarını kendine çeviren yıldız oyuncusu Arda Güler’in göstereceği performanstı.

Fakat Arda için heyecanlanan futbolseverlere kötü haber Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’tan geldi. Genç yıldızın sakatlığının bir süre daha devam edeceğini açıklayan Koç, oyuncunun bu sezon forma giymesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Bu açıklamayla birlikte futbolseverler büyük bir üzüntüye ve hayal kırıklığına uğrarken, TFF tarafından yapılan açıklama da hemen geldi. Arda Güler’in sakatlığı nedeniyle kadrodan çıkarıldığı açıklandı. Fenerbahçe’nin genç yıldızı bu sezon ilk olarak Vitor Pereira yönetiminde kendisini göstermiş, sonrasında İsmail Kartal’ın gelişiyle birlikte iyiden iyiye kendine yer bulmaya başlamıştı.

Süper Lig içerisinde aldığı süreye oranla en iyi gol katkısı sağlayan isimlerden biri olan Arda Güler, Milli Takım adına da oldukça kritik bir oyuncuydu. Kendi jenerasyonu içinde küresel çapta en önemli isimlerden biri olarak gösterilen 17 yaşındaki başarılı oyuncunun eksikliği kuvvetle muhtemel Kırmızı Beyazlı takım arkadaşları tarafından da hissedilecektir.