İskoçya Milli Futbol Takımı EURO 2020’de Fark Yaratma Peşinde

İskoçya Milli Futbol Takımı EURO 2020’de Fark Yaratma Peşinde

Covid-19 salgını sebebi ile ertelenen 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020), 11 Haziran 2021 Cuma günü başlayacak ve 11 Temmuz 2021 Pazar günü oynanancak olan final maçı ile sona erecek. 24 takımın mücadele edeceği bu turnuvanın en merak edilen takımlarından biri de şüphesiz İskoçya Milli Futbol Takımı olacak.

İskoçya Milli Futbol Takımı, EURO 1992 ve EURO 1996’da grup aşamalarında mücadele etmişti. Bu yıl ise teknik direktör Steve Clarke yönetimindeki İskoçya, EURO 2020’de D Grubu’nda Hollanda Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan ve İngiltere ile karşı karşıya gelecek.

İskoçya Milli Futbol Takımı’nın EURO 2020 Kadrosu

İskoçya Milli Futbol Takımı EURO 2020’de Fark Yaratma Peşinde

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılacak 24 ülke takımının kadrolarında üç tanesi kaleci olmak üzere 23 futbolcu bulundurması gerekiyor. İskoçya Milli Futbol Takımı’nın kadrosu ise şu şelikde olacak: kaleciler Craig Gordon (Heart of Midlothian FC), Jon McLaughlin (Glasgow Rangers), David Marshall (Derby County); stoperler Grant Hanley (Norwich City), Scott McKenna (Nottingham Forest), Jack Hendry (KV Oostende), Declan Gallagher (Motherwll FC); sol bekler Andrew Robertson (Liverpool), Kieran Tierney (Arsenal), Greg Taylor (Celtic Glasgow), Andy Considine (Aberdeen FC); sağ bekler Liam Palmer (Sheffield Wednesday), Stephen O’Donnell (Motherwll FC); merkez orta sahalar Scot McTominay (Manchester United), John McGinn (Aston Villa), Caluum McGregor (Celtic Glasgow), Stuart Armstrong (Southampton), John Flech (Sheffield United), Ryan Jack (Glasgow Rangers), Kenny McLean (Norwich City); on numara Ryan Christie (Celtic Glasgow); sol kanat Ryan Fraser Newcastle United); santraforlar Che Adams (Southampton), Oliver McBurnie (Sheffield United), Lyndon Dykes (Queens Park Rangers) ve Kevin Nisbet (Hibernian FC).

İskoçya Milli Futbol TakımI’nın eleme maçlarındaki en golcü futbolcusu attığı 7 gol ile John McGinn oldu. EURO 2020’de ise İskoçya’nın en önemli oyuncuları John McGinn ile Lydon Dykes olacak.

İskoçya Milli Futbol Takımı EURO 2020’de Fark Yaratma Peşinde

İskoçya Milli Futbol Takımı’nın EURO 2020 Maç Programı

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda D Grubu’nda yer alan İskoçya Milli Futbol Takımı, ilk maçını 14 Haziran Pazartesi günü Glasgow Hampden Park’ta Çek Cumhuriyeti ile oynayacak.

İkinci maçında ise 18 Haziran Cuma günü Londra Wembley Stadyumu’nda bu kez İngiltere ile karşı karşıya gelecek. İskoçya, gruptaki üçüncü ve son maçında ise 22 Haziran Salı günü yine Glasgow Hampden Park’ta Hırvatistan ile kozlarını paylaşacak.