İtalya Milli Takımı Dördüncü Takım Oldu

Dünya futbolunda şu sıralar Euro 2020 Şampiyonu olan İtalya Milli Takımı nasıl olup da Kuzey Makedonya’ya elenip 2022 FIFA Dünya Kupası’na gidemediği tartışılıyor.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda daha aylar öncesinde kupaya uzanan teknik direktör Roberto Mancini önderliğindeki takımın, 2022 FIFA Dünya Kupası’nda da favorilerden biri olması bekleniyordu. Buna karşın Kuzey Makedonya Milli Takımı, İtalya Milli Takımı’nın rüyasını kabusa çevirerek onları Katar’daki Altın Kupa’dan etti.

Ancak elbette bu bir ilk değildi. Çünkü tarih daha önce son Avrupa şampiyonlarının defalarca FIFA Dünya Kupası’na gidemediklerini gördü.

Peki hangi yıllarda hangi son Avrupa şampiyonları FIFA Dünya Kupası’nın dışında kaldı. İşte hevesi kursağında kalan ve taraftarlarına büyük hayal kırıklığı yaşatan o takımlar…

Panenka Penaltısı Dünya Kupasına Gidemedi

1976 Avrupa Futbol Şampiyonası’na damga vuran olay nedir diye sorulsa hiç şüphesiz birçok futbolsever aynı cevabı verecektir: Panenka Penaltısı!

Bunun yanında elbette Çekoslovakya’nın turnuvanın finalinde Batı Almanya’yı geçip kupaya uzanması da tarihi bir olaydı. Çünkü Avrupa Futbol Şampiyonası bu şekilde yeni bir şampiyon kazanmıştı. Bu turnuva sonrasında herkes Çekoslovakya’nın FIFA Dünya Kupası’na da damga vuracağını bekliyordu. Ne var ki son Avrupa şampiyonu büyük bir hayal kırıklığı yaşadı ve 1978 FIFA Dünya Kupası biletini alamadı.

Böylece son Avrupa şampiyonlarının Altın Kupa’ya gidememe zinciri başlamış oldu.

Çekoslovakya’nın ardından bu hayal kırıklığını yaşayan diğer takım ise yine unutulmaz bir turnuva sonrası Danimarka oldu.

Yugoslavya’nın savaş nedeniyle katılamadığı turnuvaya rivayetlere göre “plajdan gelen” Danimarka, 1992’de Avrupa şampiyonu olmayı başarmıştı. Tıpkı Çekoslovakya gibi finalde Almanya’yı yenerek turnuvayı kazanan Danimarka, 1994 FIFA Dünya Kupası için de iddialıydı.

Fakat kader Çeklerin başına geleni onlara da yaşattı. Gol averajıyla FIFA Dünya Kupası biletini kaçıran Danimarka, son Avrupa şampiyonları arasında bileti alamayan takımlardan oldu.

2004’te ise belki de Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinin en şok edici sonucu ortaya çıktı. Turnuvanın kazananı Otto Rehhagel önderliğinde turnuva boyunca kalesine duvar ören Yunanistan olmuştu.

Genç Cristiano Ronaldo’nun Portekizini evinde mağlup eden Yunanlar, çok büyük bir sürprizle kupanın sahibi olmuşlardı.

Buna karşın 2006 FIFA Dünya Kupası elemelerinde bu başarılarını sürdüremeyip, hayal kırıklığı yaşamaktan kurtulamadılar.

Son Avrupa Şampiyonları Zincirine Takılan En Büyük Halka

İtalya Milli Takımı

Son Avrupa şampiyonları arasında FIFA Dünya Kupası bileti alamadığına en çok şaşırılan ülke şüphesiz İtalya oldu.

Her daim futbol dünyasının devleri arasında gösterilen İtalya Milli Takımı, Kuzey Makedonya gibi kendisine göre çok mütevazi bir takıma yenilerek bu şansı kaybettiğinde herkes şok oldu.

İtalya gibi bir markanın Euro 2020 şampiyonluğundan sonra FIFA Dünya Kupası’ndan uzak kalmasının yankıları hala devam etti. Onlar da geçmişte Çekoslovakya, Danimarka ve Yunanistan ile aynı kaderi yaşadılar.

Buna karşın onlar, diğer üç kader ortaklarından çok daha güçlü olmaları sebebiyle daha büyük hayal kırıklığına yol açtılar.