İtalya Milli Takımı Euro 2020 İle Yetinecek

Pandeminin gölgesinde geçen Euro 2020’de tüm rakiplerini geçerek kupaya ulaşan son şampiyon İtalya Milli Takımı, 2022 FIFA Dünya Kupası biletini kaptırdı.

Dünya futbolunun en büyük ekollerinden biri olarak kabul edilen teknik direktör Roberto Mancini önderliğindeki İtalya Milli Takımı, Euro 2020’de gösterdiği performanslarla taraflı tarafsız herkesin saygısını kazanmıştı.

Yeni jenerasyon orta sahalarını, üçlü savunma sistemine adapte etmeyi başaran ve yıllar yılı gelen İtalyan savunma tarzını çağın koşullarına adapte etmeyi başaran teknik direktör Roberto Mancini, Euro 2020’de ipi göğüslemişti.

Bu zafer Milano’dan Torino’ya kadar tüm İtalyanları büyük sevince boğmuş ve yeni futbol düzeninde İtalya Milli Takımı’nın çok daha büyük işler başarabileceğine olan inancı arttırmıştı.

Ne var ki evdeki hesap çarşıya uymadı. Üstelik bu hayal kırıklığı için sadece birkaç ay yeterli oldu.

Şampiyonların Hayal Kırıklığı Büyük Oluyor

İtalya Milli Takımı

Bilindiği üzere Euro 2020, pandemi koşullarının elverişsizliği nedeniyle 2021 yılında düzenlendi. Türkiye Milli Futbol Takımı’nın da yer aldığı turnuva bizim için kabus gibi geçti. Teknik direktör Şenol Güneş yönetimindeki A Milli Takım, adeta Euro 2020’nin açık ara en kötü takımı olarak gözüktü.

İtalya Milli Takımı’nın zaferinden sonra hemen herkes üçlü savunmada İtalyanların bir marka olduğunu, yeni düzenin bu üçlü anlayışta oluşacağını söylüyordu.

Buna karşın İtalya Milli Takımı’nın gösterdiği performans 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’ne yansımadı. Teknik direktör Roberto Mancini önderliğindeki takım, güçlü rakiplerinin bulunduğu 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri grubunda liderliği 2 puanla kaptırdı.

İsviçre, Kuzey İrlanda, Bulgaristan ve Litvanya ile birlikte C Grubu’nda yer alan Gök Mavililer, maçlar başlamadan önce banko favori olarak görülüyorlardı. Ancak futbolun sahada oynandığı bir kez daha kanıtlandı. İtalya Milli Takımı, teknik direktör Roberto Mancini yönetiminde grupta oynadığı hiçbir maçta yenilmedi.

Namağlup gidişata karşın İtalyanları aldıkları beraberlikler yaktı. 8 maçta 4 galibiyet 4 beraberlik alan İtalya Milli Takımı, İsviçre Milli Takımı’nın 18 puanının ardına 16 puanla düştü. Hal böyle olunca 2022 FIFA Dünya Kupası bileti için play off maçları oynamak zorunda kaldılar.

İtalyan İşi Bu Sefer Tutmadı

Soccer Football – World Cup – UEFA Qualifiers – Play-Off Semi Final – Italy v North Macedonia – Stadio Renzo Barbera, Palermo, Italy – March 24, 2022 Italy’s Marco Verratti looks dejected as North Macedonia players celebrate after the match REUTERS/Guglielmo Mangiapane

Teknik direktör Roberto Mancini ve öğrencileri, içinde Türkiye Milli Futbol Takımı’nın da aldığı bir potada, Kuzey Makedonya ile eşleşti.

FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nin formatına göre İtalya – Kuzey Makedonya maçının galibi, Portekiz – Türkiye maçının kazananı ile eşleşecekti.

Herkes bu eşleşmede gözünü Portekiz – Türkiye karşılaşmasına çevirmişti. Zira tüm otoriteler zaten İtalya’nın kendi maçını kazanacağına kesin gözüyle bakıyordu. Öyle ki ülkemizde yapılan tüm yorumlar Portekiz’in elenmesi halinde İtalya ile oynanacak maç üzerine senaryoları barındırıyordu.

Buna karşın hiç beklenmeyen bir şey oldu. 90 dakika boyunca rakip kaleye 32 şut atan İtalyanlar, bir türlü ağları bulamadılar.

Öte yandan maçtaki ikinci isabetli şutunu Aleksandar Trajkovski ile bulan Kuzey Makedonya, en büyük yıldızları Eljif Elmas’ın olmadığı maçta İtalyanları elediler.

Böylece İtalya Milli Takımı, çok büyük bir şok yaşayıp Katar biletini Palermo’da bıraktı.