İTALYAN FUTBOLCULAR EURO 2020 İÇİN AŞI OLDU

İTALYAN FUTBOLCULAR EURO 2020 İÇİN AŞI OLDU

Avrupa Futbol Şampiyonası, 11 Haziran 2021 Cuma günü, Türkiye-İtalya karşılaşmasıyla başlayacak. İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) ise Sağlık Bakanlığı’nın da desteğiyle İtalyan Milli Takımının Roma ve Milano’daki hastanelerde covid–19 aşılarının ilk dozunun yapılmasını sağlamıştı. Federasyonun yaptığı açıklamada ayrıca FIGC ve Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapan Başbakanlık Covid-19 Acil Tedarik Komiserliği’nin, EURO 2020’de yer alacak olan futbolcuların Haziran’da öncelikli olarak aşılanmasına karar verdiği de ifade edildi. İtalyan Milli Takımı’nın ikinci doz aşıları ise Türkiye maçı öncesi yapılacak.

İtalya, Avrupa Futbol Şampiyonası başlamadan önce İtalyan Milli Takımı oyuncularına covid–19 aşısı yapmaya başlamıştı. İtalya Futbol Federasyonu’nun (FIGC) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, EURO 2020’de forma giyecek olan İtalyan Milli Takım oyuncularına ilk doz covid-19 aşılarının Roma ve Milano’daki hastanelerde yapılacağı dile getirilmişti. Ayrıca EURO 2020’de mücadele edecek oyuncuların öncelikli olarak aşılanmalarına, FIGC ve Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapan Başbakanlık Covid–19 Acil Tedarik Komiserliği’nin izin verdiği de belirtildi.

İtalya Futbol Federasyonu’nun Başkanı Gabriele Gravina ise sporcuların güvenliği konusunda sağlanan bu imkân dolayısıyla teşekkür ettiğini dile getirdi. İtalyan Milli Takımı’nın ikinci doz aşıları da Türkiye maçı öncesi yapılacak. A Grubu mücadelesi olan İtalya-Türkiye maçı ise 11 Haziran Cuma günü Roma Olimpiyat Stadı’nda oynanacak.

Öte yandan Roma’daki Spallanzani Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi’nde düzenlenen aşı kampanyasına katılan İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Gabriele Gravina, EURO 2020’deki aşılanma sürecine dair bir açıklama yaptı. Gravina, Avrupa Futbol Şampiyonası’nı hem sporcular hem de spor olayını yaşamak isteyen herkes için maksimum güvenlik içinde yürüteceklerini dile getirdi.

İTALYAN FUTBOLCULAR EURO 2020 İÇİN AŞI OLDU

EURO 2020 YÜZDE 25 KAPASİTEYLE OYNANACAK

11 Haziran Cuma günü, Roma Olimpiyat Stadı’nda gerçekleşecek olan Türkiye-İtalya karşılaşmasına, stat kapasitesinin en az yüzde 25’i kadar seyirci alınacağı tahmin ediliyor. 16 Haziran’daki İtalya-İsviçre maçı, 20 Haziran’daki İtalya-Galler maçı ve 3 Temmuz’da gerçekleşecek olan çeyrek final maçı da Roma Olimpiyat Stadı’nda oynanacak.

İTALYAN FUTBOLCULAR EURO 2020 İÇİN AŞI OLDU

SEYİRCİLER DE AŞILANABİLİR

Öte yandan söz konusu maçların yapılacağı Roma’nın bağlı bulunduğu Lazio bölgesi yönetiminden gelen açıklamada, EURO 2020 turnuva maçlarını stadyumda izlemeyi tercih eden seyircilerin de aşılanabileceği belirtildi. Lazio Bölgesi Sağlık İdaresi Sorumlusu Alessio D’Amato da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, taraftarların maç sırasında aşı olabilme ihtimallerinin söz konusu olduğunu dile getirdi. D’Amato ayrıca İtalya Futbol Federasyonu onay verirse, spor organizasyonlarında kullanmak amacıyla aşı merkezleri oluşturulabileceğini de sözlerine ekledi.