İtalya’nın Kupaya Adım Adım Yolculuğu

Avrupa Futbol Şampiyonası’nın 16’ncısı olan 2020 EURO, normalde 2020 yazında düzenlenecekken koronavirüs sebebi ile 2021 yılında düzenlenmiştir. İngiltere’nin ev sahipliği yaptığı turnuvada en son EURO 2016’daki gibi 24 ülkenin Milli takımı mücadele etmiştir.

Turnuva’nın ilk müsabakası A grubunda yer alan İtalya ve Türkiye arasında 11 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşen maç olmuştur. Daha sonra turnuvanın şampiyonu olan İtalya, A Milli takımımızı 3-0 mağlup etmiştir. İtalya finalde İngiltere ile karşılaşmış ve müsabaka penaltılara gitmiştir. İtalya penaltılara uzayan maçta İngiltere’yi mağlup etmiş ve kupanın sahibi olmuştur. Bu şekilde de İtalya kupayı 2’nci defa kazanmış oldu. Turnuvanın üçüncülük maçı ise İspanya ve Danimarka arasında oynanmıştır.

Grup Aşamasında İtalya

İtalya çekilen kuralar sonrasında A grubuna düşmüş ve Galler, İsviçre ve Türkiye ile aynı grupta yer almıştır. Grup aşamasında da 3’te 3 yapan takım İtalya olmuştur.

Hem İtalya’nın hem Türkiye’nin ilk müsabakası olan ve 11 Haziran 2021’de gerçekleştirilen maç, aynı zamanda EURO 2020’nin de ilk maçı olmuştur. Bu müsabaka 3-0’lık İtalya galibiyeti ile sonuçlanmıştır.

16 Haziran 2021’de gerçekleştirilen ve grup aşamasının ikinci maçı olan karşılaşmada ise İtalya, İsviçre karşısında oynamıştır. İsviçre’yi de Türkiye gibi 3-0’lık skor ile mağlup eden İtalya Milli takımı, 2’de 2 yaparak gruptan çıkmayı garantilemiş oldu.

4 gün sonra 20 Haziran 2021’de Galler ile yaptığı son grup maçını da 1-0 kazanan İtalya, EURO 2020’nin A grubunun 9 puan ile birincisi olmuştur. Ayrıca milli takım hiç gol yememiştir.

Kupaya Adım Adım

Grup aşamasından birinci olarak çıktıktan sonra İtalyanlar 26 Haziran 2021’de turnuvanın en büyük stadı olan Londra Wembley Stadyumu’nda C grubunun ikincisi olan Avusturya Milli takımı ile karşılaşmışlardır. Dengeli giden müsabaka 90 dakikanın sonunda İtalya’nın 2-1’lik önderliğiyle bitmiştir. Bu şekilde İtalya çeyrek finale çıktığını ilan eden ikinci takım olmuştur.

2 Temmuz 2021’de Portekiz’i eleyen Belçika ile eşleşen İtalya, Münih Allianz Stadyumu’nda müsabakaya başlamıştır. Bir önceki maç gibi bu maç da eşitlikle ilerliyordu. Ancak İtalya 2-1 öne geçtikten sonra güzel kapandı ve Belçika’ya fırsat tanımadı. Bu skorla sona eren müsabakayı İtalya kazanmış ve yarı finale adını yazdıran takım olmuştur.

Son 4 takımın İtalya, İspanya, İngiltere ve Danimarka olduğu turnuvada Danimarka hariç tüm takımlar favori olarak görünen takımlardı.

Yarı final maçında İspanya ile eşleşen İtalya, 120 dakika boyunca İspanya’ya diş geçiremedi ve karşılaşma 1-1’lik skorla sona erdi. Bu durumda penaltılara kalan müsabaka, 4’e 2’lik İtalya üstünlüğü ile sonuçlandı. Bu şekilde İtalya İspanya’yı 5-3 elemiş oldu. 6 Temmuz’da oynanan maçtan 1 gün sonra oynanan İngiltere-Danimarka maçını da İngiltere 2-1 kazanmıştı. Bu şekilde de finalin ismi belli olmuştu.

11 Temmuz’da Londra Wembley Stadyumu’nda gerçekleştirilen ve milyonların izlediği müsabakada karşılaşma yine eşitlikle sonuçlandı ve 120 dakika sonucunda sadece 2 gol atılabildi. 1-1 biten maç sonrası yapılan turnuvada İtalya 3-2’lik başarı ile toplamda 4-3 sonucu ile İngiltere’yi eleyen takım oldu. Bu şekilde de son Avrupa Şampiyonu ünvanının sahibi olan takım İtalya olmuş oluyor.