Jupp Derwall Efsanesinin Doğuşu

Avrupa Futbol Şampiyonası, birçok teknik direktöre kendini gösterme fırsatı sunmuştur. Jupp Derwall de bu isimlerden biridir.

Ülkemiz futbolunda Galatasaray’ın başındayken yaptığı atılımlar ve başta Mustafa Denizli ve Fatih Terim olmak üzere birçok önemli antrenörün kariyerine yaptığı katkılarla apayrı bir yeri olan Alman teknik direktör, yıllar geçmesine karşın Türk futbolseverlerin hafızalarındaki yeri koruyor.

10 Mart 1927 tarihinde Almanya’nın Würselen bölgesinde dünyaya gelen Jupp, o çağlarda doğan her çocuk gibi savaşın sert koşullarını yakından deneyimlemişti.

Ancak savaş çağları küçük Jupp’un içindeki futbol ateşini söndürmeye yetmemiş aksine o dönem tek eğlencesi olan futbol topuna daha da bağlamıştı.

Jupp Derwall ve Futbolculuk Günleri

jupp derwall

1938 yılına gelindiğinde 11 yaşında olan Jupp, 20’li yaşlarına kadar çeşitli altyapı akademilerinde top koşturdu. Yeteneği Alemannia Aachen tarafından keşfedilen oyuncu bu takımın formasını giymeye başladı.

1949 – 1953 arasındaki Alemannia Aachen macerasının ardından Alman futbolu için çok daha önemli bir kulüp olan Fortuna Düsseldorf’a katıldı. Tam 6 yıl Fortuna Düsseldorf formasını terleten oyuncu kariyerinin ileriki dönemlerinde FC Biel ve FC Schaffhausen takımlarında da oynadı ve 1962’de futbola veda etti.

Yeşil zeminde futbolcu olarak çok üst düzey bir kariyer yapamayan Jupp Derwall, buna karşın o günlerde dahi oyuna dair fikirleriyle dikkat çekmeyi başarmıştı.

Jupp Derwall Teknik Direktörlüğe Başlıyor

İsviçre’nin FC Biel takımına oyuncu olarak katıldığı andan itibaren oyuncu/teknik direktör olarak görev yapan Jupp Derwall, 62’de futbolu bıraktıktan sonra Fortuna Düsseldorf’un başına geçti. Burada Almanya Kupası Finali’ne kadar yükselen takım uzatmalarda FC Nürnberg’e kaybetti.

Jupp Derwall için hayatın kırılma noktası 1970 yılında yaşandı. Almanya Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü efsanevi Helmut Schön, Udo Lattek’in yerine daha genç bir zihin arıyordu. Onun aradığı niteliklere uyan Jupp Derwall, Helmut Schön’ün yeni yardımcı antrenörü oldu.

1972 Yaz Olimpiyatları’nda Almanya Milli Futbol Takımı’nın başında o vardı. Takım son 8 ekip arasına kalırken Helmut Schön doğru bir karar verdiğini biliyordu.

Helmut Schön’ün yanında 1978 FIFA Dünya Kupası sonuna kadar çalışan Derwall, onun ardından Almanya Futbol Milli Takımı’nın 1 numarası oldu.

Başarılı teknik direktörün Almanya futbol tarihine geçmesi ise 1980 Avrupa Futbol Şampiyonası ile oldu. Bu şampiyonada Batı Almanya Futbol Milli Takımı’nın başında olan deneyimli antrenör, kariyerindeki ilk büyük kupayı kazandı ve Batı Almanya 1980 Avrupa Futbol Şampiyonası Şampiyonu oldu.

Bu kupanın ardından 1982 FIFA Dünya Kupası’nda da final oynayan Derwall’in Almanyası, 1984 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ise büyük hayal kırıklığı yaratarak ilk turda elendi.

İstifası istenen Derwall takımdan ayrılıp başka bir tarih yazmak için İstanbul uçağına bindi. Bundesliga’da birçok kulüp peşinde koşarken onun Galatasaray’ı seçmesi Türk futbollunu değiştirdi.

Galatasaray’a çok uzun süre sonra şampiyonluk yaşatmasının yanında, özellikle zihniyet olarak futbolumuzu tekrar dizayn ederek silinmeyecek izler bıraktı.