Kadınlar Euro 2022 Heyecanı Devam Ediyor

Futbol; erkeklere özgü bir spor kategorisi olarak bilinir. Geçmişten bu yana erkeklerin hüküm sürdüğü futbolda bilhassa son yıllarda kadınların da başarılı olduklarını ifade edebiliriz. Kadınlar kategorisindeki futbol organizasyonları büyük beğeni topluyor. 

2022 yılının Temmuz ayında olduğumuz şu günlerde herkesin sonucunu merakla beklediği organizasyonlardan birisinin UEFA Avrupa Kadınlar Futbol Şampiyonası olduğunu ifade edebiliriz. Gelin, bu turnuvanın detaylarına yakından bakalım! 

Grup Maçları Sona Erdi

Her şeyden önce, Euro 2022’ye İngiltere’nin ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Turnuvada 16 ülkenin milli takımı mücadele ediyor. A Grubu’nda ev sahibi İngiltere’nin yanı sıra Norveç, Avusturya ve Kuzey İrlanda yer alıyor. İngiltere; gruptaki üç maçını da kazandı. A Grubu’nu lider olarak bitirdi. Avusturya; iki galibiyet ve bir mağlubiyet ile altı puan elde etti. Grubu İngiltere’nin ardından ikinci sırada tamamlayarak bir üst tura yükseldi. 

B Grubu’nda Almanya, İspanya, Danimarka ve Finlandiya vardı. Almanya; futbolda erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da bir hayli başarılı! Gruptaki üç maçını da kazanarak lider olmayı başardı. İspanya; topladığı altı puan ile ikinci oldu. C Grubu’nda İsveç, Hollanda, İsviçre ve Portekiz mücadele etti. İsveç ve Hollanda; altı puan ile gruptan çıkan takımlar oldular. 

Son olarak, D Grubu’ndan bahsedelim! Fransa, Belçika, İzlanda ve İtalya’nın yer aldığı bu grupta birbirinden heyecanlı maçlar oynandı. Fransa; altı puan ile gruptan lider çıkan takım oldu. Belçika; dört puan ile grubu ikinci olarak tamamladı. 

Çeyrek Final Maçları Oldukça Heyecanlıydı

Çeyrek finalin ilk maçında İngiltere ile İspanya karşı karşıya geldi. Maçın normal süresi 1-1 bitti. İngiltere; uzatma dakikalarında bulduğu golle ilk yarı finalist oldu. Çeyrek finalin ikinci maçında Almanya ile Avusturya karşı karşıya geldi. Almanya; maçın başından sonuna kadar üstün bir oyun sergiledi. Rakibini 2-0 yenerek yarı finale yükselmeyi başardı. 

Çeyrek finalin üçüncü maçı yine nefesleri kesti. İsveç ile Belçika arasındaki bu mücadeleyi kimin kazanacağını herkes çok merak ediyordu. İsveç; büyük bir çekişmeye sahne olan bu maçı uzatma dakikalarında bulduğu golle 1-0 kazandı. Son maç; Fransa ile Hollanda arasında oynadı. Maçın normal süresi 0-0 bittiği için uzatmalara geçildi. Fransa; 102. dakikada kazanmış olduğu penaltıyı gole çevirdi. Bu sayede, yarı finale yükselen son takım oldu. 

Yarı Final Maçları Ne Zaman Oynanacak? 

Yarı finalin ilk maçında 26 Temmuz 2022 Salı günü İngiltere ile İsveç karşı karşıya gelecek. Saat 20.00’de başlayacak olan bu mücadeleyi kazanacak takım ilk finalist olacak. 27 Haziran 2022 Çarşamba günü oynanacak olan yarı finalin ikinci maçında Almanya ile Fransa karşılaşacak. Bu maçın da başlama saati 20.00! 

Euro 2022’nin finali 31 Temmuz 2022 Pazar günü saat 17.00’de oynanacak.