Macaristan’ın Euro 2020 Performansı

Euro 2020’de ev sahiplerinden biri olan Macaristan, turnuvaya direkt katılım sağladı. İtalyan teknik adam Marco Rossi yönetiminde Euro 2020’ye hazırlanan Macaristan milli takımı, oyun planlarında esnek bir yapıya sahipti. Avrupa şampiyonası elemeleri turnuva öncesi hazırlık olarak görüldü.

Elemelerde grubun yüksek profilli takımlara karşı savunmayı öncelik olarak belirleyen daha çok uzun top oyununa yatkın bir oyun tarzı benimsenirken, benzer güce sahip olduğu rakiplerine karşı presci yapısıyla dikkat çeken bir Macaristan Milli takımı vardı ki Uluslar Ligi B grubunda Türkiye ile aynı grupta olan bu takım zaman zaman bu sekansları bize gösterdi.

Kuralardan sonra Euro 2020’nin en zor grubuna düşen Macaristan, Portekiz, Almanya ve Fransa gibi devlere karşı tek bir oyun planını tercih edecekti ki öyle de oldu.

Macaristan’ın Oyun Sistemi

Marco Rossi, takımı 3-4-3 sisteminde dizayn etti ancak bu sistem savunma oyununu ön plana çıkaran defansif bir yapıydı. Uluslar Ligi ve Avrupa Şampiyonası elemelerinde takımın hücumcu oyun yapısı göz önündeydi aslında. Ancak  tercih edilen savunma futbolcu  Almanya , Portekiz ve Fransa’ya karşı daha da muhafazakar bir oyun yapısı halini aldı.

Macaristan mücadelesiyle ve taraftar desteğiyle Euro 2020’ye iz bırakmayı başardı. Üçlü savunmanın sol stoperinde  Fenerbahçe’den tanıdığımız Atilla Szalai yer aldı. Szalai’nin teknik ve pas kalitesinin yanında hücumcu yapısından da faydalanmak isteyen Rossi,oyuncuyu bu rolde daha özgür kıldı. Top takıma geçtiğinde Szalai’nin direkt koşularla hücuma verdiği desteği sıkça gördük ki Macar takımı, birçok pozisyonunu  Szalai’nin koşularıyla yarattığı anlar olmuştu.

Savunmanın ortasında Leipzig forması giyen Willi Orban yer aldı ve savunmanın liderliğini üstlenen oyuncuydu. Sağ stoperde ise hızlı bir oyuncu olan Endre Botka oynadı. Orta ikilide Kleinheisler ve Shafer oynarken bu ikili daha çok savunma önündeki iki ön libero gibiydi. İki oyuncuda fizik kalitesiyle fark yaratan oyuncular oldukları için daha çok işin savunma kısmıyla ilgilendiler.

Bu ikilinin önünde Adam Nagy yer aldı. Sağ kenarda Nego sol kenarda Fiolayer alırken iki kenarda savunma odaklı oldu. Hücum ikilisi ise Roland Szalai ve Adam Szalaioldu. Adam Szalai yüksek boyuyla pivot santrafor görevi görürken RolanSzalai yüksek tekniği ile forvet arkasında serbest rolde oynayan, bağlayıcı oyuncu oldu.

Gruptan Çıkma Şansını Son Anda Kaçırdı

Euro 2022 F grubu ilk maçında Portekiz ile karşılaşan Macaristan, maçın son 5 dakikalık bölümüne kadar Portekiz’e karşı oynayabileceği en iyi oyunu oynadı ancak son bölümde yenilen gollerden sahadan 3-0’lık mağlubiyet ile ayrıldı.

Grubun ikinci maçında Dünya Kupası sahibi Fransa ile karşı karşıya geldi. İlk yarıyı 1-0 önde kapatan Macarlar, ikinci yarıda yediği tek golle sahadan 1-1’lik beraberlikle ayrıldı. Grubun son maçında ise Almanya karşısında İki kez öne geçen Acaristan maçın son bölümünde yedi gol ile sahadan beraberlikle ayrıldı ve gruptan çıkma şansını az farkla kaçırdı.