Marco Van Basten Golüyle Tarihe Geçti

Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinde birçok farklı hikaye ve ikonik an barındırır. Bunlar arasında belki de en popüler olanı ise Marco Van Basten tarafından atılan o harika goldür.

1988 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası o zamanki adıyla Batı Almanya’da düzenleniyordu.  Turnuvanın en büyük sürprizi son şampiyon Fransa’nın elemelerde takılıp Batı Almanya’da düzenlenen 1988 Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılmaya hak kazanamamasıydı.

O zamanlar turnuva sadece 8 takımla düzenlenmekteydi. Buna göre 1988 Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılan takımlar Danimarka, İngiltere, İtalya, Hollanda, İrlanda, İspanya, Sovyetler Birliği ve ev sahibi Batı Almanya idi.

Turnuvanın formatı gereği 8 takım iki grupta, tek maç üzerinden mücadele ediyorlardı. A Grubu; Batı Almanya, İtalya, İspanya ve Danimarka’dan oluşuyordu. B Grubu’nda ise Sovyetler Birliği, Hollanda, İrlanda ve İngiltere vardı.

Batı Almanya ve İtalya güçlü kadrolarıyla A Grubu’nu 2’şer galibiyet 1’er beraberlikle lider bitirmeyi başardılar. İki takım yalnızca birbirleriyle berabere kalmış ve gruptaki diğer takımları yenmişlerdi. Hatta beraberlikle biten maçta İtalya’nın golünü, sonradan kupayı teknik direktör olarak da kazanacak Roberto Mancini atmıştı.

Diğer grupta ise Sovyetler Birliği ve Hollanda’nın üstünlüğü zaten biliniyordu. Asıl büyük sürpriz İngiltere’nin 0 çekmesi olmuştu. Bu gruba damga vuran olay ise 1988 Avrupa Futbol Şampiyonası’na damga vuracağı her halinden belli olan Marco Van Basten’in İngiltere’ye 3 gol atmasıydı.

Böylece yarı final maçlarında Batı Almanya – Hollanda ve İtalya – Sovyetler Birliği eşleşmeleri olmuştu.

Sovyetler Birliği, İtalya’yı Litovçenko ve Protasov’un golleriyle geçmişti. Diğer tarafta ise çok çekişmeli bir maç vardı.

Van Basten Olağanüstü Bir Gol Attı

Batı Almanya ile Hollanda, Lottar Matthaus ve Ronald Koeman’ın attığı karşılıklı 2 penaltı golüyle son dakikalara eşitlikle girmişlerdi. Ancak finali getiren mükemmel bir turnuva geçiren Marco Van Basten olmuş ve pastanın tüm katlarını böylece bitirmişti.

Sırada sadece pastanın kreması ve çileği kalmıştı.

Final maçına Sovyetler Birliği karşısında çıkan Hollanda, favoriydi. Ruud Gullit 32’de Portakallar’ı öne geçirdi.

Münih Olimpiyat Stadyumu’nu dolduran taraftarlar dakikalar 54’ü gösterdiğinde tarihe tanıklık edeceklerinden habersizlerdi.

Hollanda sol kanattan içeriye doğru uzun bir top attı. Top süzülerek ceza sahasının sağ çaprazına açıldı. Efsanevi kaleci Dasaev gözleriyle topu takip ediyor ve muhtemelen Van Basten’in topu kontrol edip açılmasını bekliyordu.

Ancak beklenen olmadı. Marco Van Basten ayağına gelen topa gelişine mükemmel bir vuruş yaparak taraflı tarafsız herkesin soluğunu kesti ve bugün bile hatırlanana efsanevi bir gol attı. Bu golle Hollanda kupayı ülkesine götürmüş, Marco Van Basten ise gol kralı olmuştu.

Marco Van Basten Hangi Takımlarda Oynamıştı

marco van basten

Bu efsanevi golün sahibi Van Basten, kulüp seviyesinde de olağanüstü bir kariyere sahipti.

Ajax Altyapısı’nın altın fabrikası olduğu yıllarda orada yetişen Van Basten, sadece 2 kulüpte oynadı. 1981 – 1987 yılları arasında Ajax’da Altın Ayakkabı ödülü de dahil kazanmadık kupa bırakmadı. Ardından 1987 – 1995 arasında Ruud Gullit ve Frank Rijkaard ile birlikte büyük üçlüyü Milan’da oluşturdu.

Kırmızı Siyahlılar’da Ballon d’Or başta olmak üzere yine bütün bireysel ve takım ödüllerini kazandı. 17 Ağustos 1995’te emekli olduğunda dünya futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından birine dönüşmüştü…