Mario Basler’den İlginç Anlaşma

Alman futbolunun bir zamanlarına damga vuran en önemli oyuncularından Mario Basler, Türk futbolseverlerin ilgisini çekecek bir anlaşmayla gündeme geldi. Almanya’da yaşayan gurbetçilerin kurduğu Türkgücü Osnabrück ile 1.5 yıllık sözleşme imzalayan Alman efsanenin bu ilginç anlaşmanın altına imza atmasının sebebi de bir o kadar ilginç.

İddia Anlaşması

Alman futbolunun bir dönemine damga vuran ve duran top konusunda gelmiş geçmiş en iyi oyuncular arasında sayılan Mario Basler, uzun bir aradan sonra çok ilginç bir haberle spor gündemine geldi.

1996 Avrupa Şampiyonası’nda Almanya Milli Takımı’nın en büyük gol ümitlerinden biri olan ancak sakatlıklar nedeniyle turnuvada sönük bir performans gösteren Basler, buna rağmen turnuvayı kazanan takımın da bir parçasıydı.

1994-1995 sezonunda Almanya Bundesliga’da gol krallığı yaşayan ve Bayern Münih ile birlikte sayısız kupa kaldıran 53 yaşındaki efsane, Almanya 8.Ligi ekiplerinden Türkgücü Osnabrück ile anlaşmaya vardı.

Basler gibi bir futbol efsanesinin en alt seviyede futbol oynayan Türkgücü Osnabrück’ün başına geçmesi haliyle hem Alman basınının hem de Türk basınının ilgisini çekti. Almanya’da yaşayan gurbetçilerimizin kurduğu Türkgücü Osnabrück’ün başına geçen Basler, arkadaşıyla girdiği bir iddiayı kaybetmesi üzerine kulübün teknik direktörü olmaya gönüllü oldu.

Geçtiğimiz günlerde resmiyete dökülen anlaşmayla birlikte Mario Basler resmen Türkgücü Osnabrück’ün teknik direktörü oldu.

Kulübün Yönetim Kurulu Üyesi Caner Çiftçi, anlaşma esnasında yaptığı açıklamada antrenör olarak Basler’in kulübe gönüllü olmasının onur verici bir gelişme olduğunu ifade etti. Takımın sportif direktörü Samet Sakınmaz, Mario Basler ile 1.5 yıllık sözleşme imzalandığını duyurdu.

Basler’in Kariyeri

Bayern Münih, Werder Bremen gibi önemli Alman kulüplerinin formasını terleten Mario Basler, Werder Bremen’in üst üste 3 Alman Süper Kupası, bir de Almanya Kupası kazandığı kadronun önemli parçalarından biriydi.

94/95 sezonunda Bundesliga’da attığı 20 golle gol krallığı sevinci yaşayan Alman teknik adam, Alman devi Bayern Münih’te de uzun bir süre forma giydi. Orta sahanın sağ kanadında forma giyen ve inanılmaz bir duran top yeteneğine sahip olan Basler, 1996 yılında düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon olan Almanya Milli Takımı’nın da bir parçasıydı.

O dönem Mehmet Scholl, Thomas Hassler, Jürgen Klinsmann, Olivier Bierhoff ve şu an A Milli Takım Teknik Direktörümüz olan Stefan Kuntz da Mario Basler’in takım arkadaşlarıydı.

Çok parlak bir teknik direktörlük kariyerine sahip olmayan Basler, alt liglerde yer alan Regensburg, Eintracht Trier, Wackler Burghausen, Oberhausen gibi kulüplerde teknik direktörlük görevleri üstlendi.

Aynı zamanda TSG Einsberg takımının danışmanlığını yapan Alman efsane, son olarak Almanya 6’ıncı Ligi’nde yer alan Rot-Weiss Frankfurt ekibinde kısa süreli bir teknik direktörlük deneyimi yaşamıştı.

Basler’in Türkgücü Osnabrück başında göstereceği performans daha şimdiden büyük merak ve heyecan uyandırmayı başarmışa benziyor.