Matadorların Büyük Zaferi 2012 Avrupa Şampiyonası

Dünya futbol tarihini değiştiren teknik direktörlerden birisi olan Josep Guardiola’nın futbolun değişikliğine dair attığı ilk tohum olan Barcelona kulübünde oluşturduğu inanılmaz İspanyol nesli, İspanya Milli Takımı’nın da iskeletini oluşturmuş ve İspanya Milli Takımı Dünya’nın en iyi takımlarından birisi haline gelmişti. 2008 Avrupa Şampiyonası’nı kazandıktan sonra 2010 Dünya Kupası’nı müzesine götüren İspanya Milli Takımı’nın en büyük zaferi ise 2012 Avrupa Şampiyonası oldu çünkü büyük bir rekor kırıldı.

İspanyol Hegemonyası

Uzun bir süreden bu yana Manchester City’i çalıştıran ve İngiliz ekibinin başında gösterdiği performansla birlikte Premier Lig için de artık üst bir seviyede sayılan Josep Guardiola, bu başarılı kariyerin ilk adımlarını ilk kulübü Barcelona’da atmış, ve 2008-2011 yılları arasında Katalan temsilcisi ile birlikte kırılmadık rekor bırakmamıştı.

Bu Barcelona’nın kadrosunda bulunan İspanyol oyuncular ile birlikte Barcelona’nın ezeli rakibi Real Madrid’de forma giyen oyuncuların oluşturduğu İspanya Milli Takımı iskeleti, 2008 Avrupa Şampiyonası’nda gösterdiği başarılı performansla kupaya ulaşmış ve Dünya futboluna bir hegemonyanın geleceğine dair sinyaller verilmişti.

Nitekim 2010 Dünya Kupası’nda da aynı senaryo gerçekleşmiş ve Matadorlar neredeyse hiç zorlanmadan Dünya Kupası’nı müzesine götürmeyi başararak üst üste 2 büyük organizasyonu kazanarak çok ciddi bir başarı yakalamayı başarmıştı.

Futbolun zirvesi haline gelen İspanya Milli Takımı, hem lig düzeyinde hem de Milli Takım düzeyinde dünya futbolunun zirvesine oturmuştu ancak kırılması gereken bir rekor vardı.

Futbol Tarihinde Bir İlk

İspanyollar 2 büyük kupayı üst üste müzesine götürerek büyük bir başarı yakalamıştı ancak tüm futbolseverlerin merak ettiği konu bu zamana kadar hiçbir takımın başaramadığı 3 büyük turnuvayı üst üste müzesine götürme başarısını gösterip göstermeyeceği idi.

Grupta İtalya, Hırvatistan ve İrlanda ile birlikte başladığı 2012 Avrupa Şampiyonası’nda gruptan rahat bir performansla yükselen İspanya Milli Takımı, Son 16 Turu’nda Fransa’yı rahat geçmiş ve Çeyrek Final aşamasından sonra Yarı Final’de Portekiz’i penaltılar sonucu elemeyi başarmıştı.

Yarı Final’de Almanya Milli Takımı’nı şu an Adana Demirspor’da forma giyen Mario Balotelli’nin iki golüyle geçen İtalya ile Final Aşamasında eşleşen İspanya, finalde rakibini resmen tarumar etti.

14’te Silva, 41’de Alba, 84’te Torres ve 88’de Mata’nın attığı gollerle birlikte Akdeniz’deki komşusunu sanki bir hazırlık maçı oynarmışçasına rahat bir şekilde geçen İspanya Milli Takımı, henüz kırılması mümkün gözükmeyen bir rekoru kırmayı başardı.

İspanyollar, üst üste 3 büyük turnuvayı kazanarak, Milli Takım organizasyonları tarihinde hiçbir zaman görülmemiş ve ne efsane Brezilya’nın ne Panzer lakaplı Almanya’nın başaramadığı bir başarıyı yakalayarak tarihe geçmişti.

İspanya, bu turnuvada ulaştığı zirveye bu turnuvadan sonra oynadığı hiçbir turnuvada ulaşamadı ancak EURO2020’de gösterdiği performans ve son zamanlarda yakaladığı nesliyle tekrar eski günlerine dönebilir.