Milli Takım Euro 2020’de Neden Başarısızdı

Grupta çoğu futbolsever İtalya’nın ardından Türkiye’nin bir üst tura yükselmesini bekliyordu aslında. Hatta bazı görüşler Millilerin, son Dünya şampiyonu Fransa gibi üst düzey takımlara karşı oynadığımız futbolu ve aldığımız sonuçları düşünerek acaba gruptan lider çıkar mıyız? sorusunu soranlar, İtalya’yı devirerek gruptan lider çıkabiliriz görüşleri de vardı. Bence bu bir hayaldi.

Dünya Kupası Elemelerinden Farklı Bir Milli Takım

İlk iki maçı kazanamayan son yılların en iyi jenerasyonu denilen A Milli Takım, -5 averajla grupta son sıradaydı. Turnuvanın statüsünün değişmesiyle gruptan çıkan en iyi üçüncü takım sayısı 4’e yükselmişti. Çok zor olsa da hala küçükte olsa umudumuz vardı. Çünkü biz imkansızları başarmış, büyük geri dönüşlere imza atan bir futbol takımıydık.

Takımın mental sorunu gün geçtikçe eleştirilere dönüştü. İsviçre maçı olmazsa olmazdı. Herkes artık takımdan bir reaksiyon bekliyordu. Mücadeleci, savaşan bir takım görmek kuşkusuz herkesin isteğiydi. Son maçımız, daha önce çokça karşılaştığımız ve üstünlük kurduğumuz takım İsviçre‘ydi. İsviçre’nin kalemize çektiği ilk şut maçın 6.dakikasında Seferovic’ten geldi ve gol oldu.

Maça aslında iyi başlamıştık. Mücadele etmeye çalışan bir takım havası vardı. En azından turnuvaya veda edeceksek, puan ya da puanlarla veda etmek en büyük arzumuzdu. Dakikalar ilerledikçe ilk iki maçta yaşanan mental problem bu maça da yansıdı.

Milli Takım Mental Olarak Maçları Erken Bıraktı

İrfancan’ın takım arkadaşlarına sinirlenip attığı şut gol oldu. Golden sonra İrfancan’ın tepkisi aslında bizim için turnuvanın özeti niteliğindeydi. Turnuvada sonuncu olmamız ile birlikte Fifa Dünya sıralamasında 10 basamak gerileyerek 39. Sırada yerimizi aldık. Türk kulüplerimizinde Avrupa da oynadığı kötü futbol ile ülke puanı sıralamasında 13.sıraya düştük ki bu sezon şampiyon olan takımımız Şampiyonlar Ligine katılmak için ön eleme oynamak zorunda kalacak.

Turnuvadan önce tüm dünyanın Türkiye’yi gizli favori olarak görmesi bu genç takımın potansiyelini açıklıyor. Euro 2020’de çok gizli kalsak da bu takım hala kaliteli oyunculara sahip potansiyelli bir takım. Takım olmayı başardığımız ve mental problemlerimizi çözdüğümüz zaman Milli takımdan başarı beklemek hayal olmaz.