Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası Yolu ve Performansı

Milli takımımız Avrupa şampiyonası elemelerinde çekilen kura ile H grubuna düşmüştü. A milli futbol takımımızın H grubundaki rakipleri şu şekilde idi.

Fransa, İzlanda, Arnavutluk, Andorra ve Moldova ile birlikte milli takımımızın da dahil olduğu 6 takımdan oluşan grup etabı bu takımlarla başlamış oldu.

Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası Yolu ve Performansı

Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu

Gruptan çıkma adına en büyük aday takımlar Fransa, Türkiye ve İzlanda idi ve şampiyonanın eleme etabı da bu tahminleri yanılmayarak bu takımların rekabeti ile geride kaldı.

Ön Elemelerde ilk maçımızı Arnavutluk’a karşı deplasmanda oynamış ve bu maçta Burak Yılmaz ve Hakan Çalhanoğlu’nun golleri ile 0 – 2 kazanmayı başarmış ve eleme gruplarına galibiyet ile başlamıştı.

Eleme grubundaki ikinci maçımızda ise Moldova ile karşı karşıya gelmiş ve bu maçta ise Hasan Ali Kaldırım ile perdeyi açmış ve golden 2 dakika sonra Cenk Tosun ile farkı 2’ye çıkartmıştık. Cenk Tosun’un ve Kaan Ayhan’ın golleri ile skoru 4 – 0’a getirdi ve maçı bu şekilde kazanmayı başardı.

Grubun 3. Maçında H grubunun favorisi Fransa ile karşı karşıya gelmiş ve bu maçı Kaan Ayhan ve Cengiz Ünder’in golleri ile 2 – 0 kazanmış ve gruptan çıkma adına oldukça önemli bir sonuç elde etmiştik.

Grubun bir diğer öne çıkan takımı İzlanda karşısında Ragnar Sigurdsson’un 21 ve 31. Dakikalarda attığı gollere 40. Dakikada Dorukhan Toköz’ün atmış olduğu gol yeterli gelmemiş ve maçı 2 – 1 skor ile kaybetmiştik.

Grup Aşamasının 5. Maçında Andorra’yı ağırladığımız mücadelede Ozan Tufan’ın 89. Dakikada atmış olduğu gol ile 1 – 0 kazanmayı bildik.

6. maçımızda Moldova ile karşı karşıya gelmiş ve bu maçı Cenk Tosun, Deniz Türüç, Cenk Tosun ve Yusuf Yazıcı’nın attığı goller ile deplasmanda 0 – 4 skor ile galip gelmiştik.

Arnavutluk rövanş maçında ise yine maçın son bölümünde Cenk Tosun ile gol bulmuş ve maçı 1 – 0 skor ile kazanmayı başarmıştık.

Fransa ile rövanş maçında deplasmanda sahaya çıkmış ve Olivier Giroud ve ilk maçta da gol atan Kaan Ayhan’ın golleri ile berabere kalmıştık. Bu sonuç ile gruptan lider çıkma adına çok önemli bir adım atmıştık.

İzlanda ile ülkemizde oynadığımız rövanş maçında golsüz berabere kalıp gruptan çıkma adına doğrudan rakiplerimiz karşısında 4 maçta 1 galibiyet 1 mağlubiyet ve 2 beraberlik aldık.

Eleme gruplarının son maçında Andorra karşısında Enes Ünal’ın 17 ve 21. Dakikada attığı goller ile 2 – 0 galip gelmiştik.

Sıra TakımMaçPuan
1Açıklama: FransaFransa 1025
2Açıklama: TürkiyeTürkiye1023
3Açıklama: İzlandaİzlanda1019
4Açıklama: ArnavutlukArnavutluk1013
5Açıklama: AndorraAndorra104
6Açıklama: MoldovaMoldova103
Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası Yolu ve Performansı

Ertelenen Avrupa Şampiyonası 2020’de Ülkemiz Adına Büyük Başarısızlık Geldi

Çekilen kura ile A grubuna düşmüştük. A grubundaki rakiplerimiz bizim gibi savunması ile ön plana çıkmış olan İtalya, Galler ve İsviçre bulunuyordu.

Avrupa şampiyonasının açılış mücadelesinde İtalya karşısında 53. Dakikada Merih Demiral’ın kendi kalesine, 66. Dakikada Ciro İmmobile ve 79. Dakikada Lorenzo İnsigne’nin golleri ile 3 – 0 mağlup olmuş ve turnuvaya da ağır bir mağlubiyet ile başlamıştık.

Grubun 2. Maçında Galler ile karşı karşıya gelmiştik. 42. Dakikada Aaron Ramsey’in maçın son dakikalarında ise Connor Roberts’in golü ile 2 – 0 mağlup olmuş ve çok büyük bir hezimet yaşamıştık.

Gruptan çıkma şansını yitiren milli takımımız gruplarda son maçına İsviçre karşısında çıkmıştı. Bu maçta ise henüz maçın 6. Dakikasında Haris Seferovic’in dönüp vurduğu gol ile geri düşmüş ve 26. Dakikada Shaqiri’nin golü ile fark 2’ye çıkmıştı. Maçın 62. Dakikasında turnuvadaki ilk ve tek golümüzü İrfan Can Kahveci’nin vuruşunda gelmişti. Shaqirinin 68. Dakikadaki attığı gol ile de maç 3 – 1’e gelmiş ve turnuvaya da veda etmiştik.

Turnuva’nın geneli bizim için skor olarak oldukça kötü geçtiği gibi oyun anlamında da oldukça geri düşmüştük. Gösterdiğimiz oldukça kötü performans ile turnuvaya katılan takımlar arasında en son sırada yer almıştık. Turnuva sonunda Şenol güneş ve takım adına oldukça büyük soru işaretleri doğmuştu.

     
1Açıklama: İtalyaİtalya39
2Açıklama: GallerGaller34
3Açıklama: İsviçreİsviçre34
4Açıklama: TürkiyeTürkiye30

İlk 3 takımın yoluna devam edebildiği turnuvada milli takımımız hem grubunda hem de tüm turnuvada yer alan takımlar arasında en kötü performansı gösteren takım oldu.