Önce Avrupa Şampiyonası Sonra Dünya Kupası

COVID-19 küresel salgını nedeniyle planlanan tarihten 1 sene daha geç düzenlenen 2020 Avrupa Şampiyonası’nın bu durumu kulüp müsabakalarında takvimin daha da sıkıştırılmasına neden olmuştu. Hatta hatırlanacağı üzere EURO2020’ye katılan Türkiye Milli Takımı’nın daha da iyi hazırlanabilmesi adına Süper Lig müsabakaları çok dar bir takvime sıkıştırılmış ve bu durum tartışmaların büyümesine neden olmuştu. Bununla birlikte Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası’nın ülkenin iklim şartları nedeniyle sonbaharda oynanacak olması takvimin yine sıkıştırılması anlamına geliyor ve birçok lig başlangıç tarihlerini erkene çektiklerini açıklarken Süper Lig tarafında yine bir belirsizlik söz konusu.

Plansız Lig

Avrupa futbolunun en büyük organizasyonlarından biri olan Avrupa Şampiyonası’nın 2020 edisyonu COVID-19 küresel salgını nedeniyle 1 sene ertelenmek zorunda kalmış ve 2021 yılının yaz aylarında oynanmıştı.

Bununla birlikte beklenmedik bu erteleme nedeniyle birçok lig takvimlerini sıkıştırmak zorunda kalmış ve bu durum hem oyuncular hem de taraftarlar bazında eleştirilere neden olmuştu. Hatırlanacağı üzere Türkiye Süper Ligi de Türkiye Milli Takımı’nın daha iyi hazırlanabilmesi ve kamp yapabilmesi adına ciddi derecede sıkıştırılmış bir şekilde oynanmıştı.

Ligin özellikle son haftalarında 3 günde bir maç oynanmaya başlanırken bu durum oyuncu sağlığını da etkilemiş ve Türkiye’nin de EURO2020 de felakete gitmesiyle birlikte eleştirinin dozu daha da artmıştı. Öte yandan Türkiye Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanamadı ancak ligde oynayan birçok oyuncu Milli Takımlarıyla birlikte Dünya’nın en büyük futbol organizasyonunda boy gösterecekler.

Bu bağlamda uluslararası kulüp organizasyonlarını da içerecek şekilde Avrupa’nın pek çok ligi takvimlerini daha erken bir dönemden başlatacaklarını açıklarlarken Türkiye Futbol Federasyonu’ndan henüz bir açıklama gelmiş değil.

Bu sezon birçok takım neredeyse doğru düzgün tatil bile yapamadan tekrar sezon açmak zorunda kalacak. Bu durumun futbolun tüm paydaşları farkında ancak net bir açıklama yapılmamış olması yöneticilerin ve futbolcuların daha da tedirgin hissetmesine neden oluyor.

Sonbaharın Derdi

Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu her ne kadar futbolumuzu daha kötüye götürüyor olsa da FIFA’nın da Katar’daki Dünya Kupası ile alakalı olarak sonbahar tartışmalarından bihaber olmadığını hatırlatmakta fayda var.

Pek çok oyuncu bu kadar sıkışık bir takvimde neden organizasyon yapıldığına anlam veremediklerini belirten ifadeler kullandılar ancak pek tabii bu ifadeler herhangi bir noktaya varmadı. Bununla birlikte artık bu turnuva bir şekilde sonbahar aylarında düzenlenecek ve tüm kulüpler ile oyuncuları bu duruma hazırlıklı olmak durumunda.

Bu nedenle elden gelen tüm şartlar oyuncuların sağlığının korunabilmesi ve liglerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi adına kullanılacak. Bu bağlamda Türkiye’deki takımların da genel çerçeveleri inceleyip kendileri için en uygun dönemde çalışmalarına başlamaları gerekecek.

Bilhassa Avrupa kupalarına katılacak takımlar adına gelecek sezon oldukça zor geçecek gibi görünüyor.