Pandemi Dönüşü Puansız Türkiye

16. Avrupa Futbol Şampiyonası olan UEFA EURO 2020, normalde 2020  yaz mevsiminde yapılacakken tüm dünyaya hakim olan korona virüs salgısı nedeniyle 2021 yılına ertelenmişti. Türkiye A Milli Futbol Takımı ise 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası eleme grubunda 0 puan ve -7 averaj ile turnuvanın en başarısız takımı olarak Euro 2020 ‘ye veda etti.

Euro 2020’nin En Genç Takımı

Ay yıldızlı milli takımımız Euro 2020 ‘de İtalya, Galler ve İsviçre ile birlikte A grubunda yer almıştı. Euro 2020 açılış maçı A grubundaki milli takımımız ve Avrupa Şampiyona ‘sının favori takımlarından İtalya arasında gerçekleşmişti.

23 maçtır yenilmeyen İtalya karşısında ay yıldızlı takımımız pek başarılı bir performans gösteremedi. İtalya ‘ya 3 – 0 mağlup olan milli takımımız isabetli şut bile bulamadığı maçta 3 golü de ikinci yarı yedi. İlk golde 53. dakikada ay yıldızlı milli oyuncumuz Melih Demiral  kendi kalesine atmıştı. 66. Dakikada İtalya milli oyuncusu Immobile farkı 2 ‘ye çıkarmış ve son gol de 73. Dakikada Insigne ‘den gelmişti.

A grubundaki ikinci maçında milli takımımız turnuvanın zayıf görülen takımlarından Galler ile karşılaştı. A millilerimiz bu karşılaşmada da pek etkin bir performans gösteremeyerek 2 – 0 mağlup oldu. Özellikle Galler karşısında millilerimizin gösterdiği performans futbol otoritelerinin eleştirilerini toplamıştı. İsteksiz görünen ve baskıyı az tutan takımımız sosyal medyada da gündem olmuştu. Rakip takım ilk golünü 42. Dakikada Ramsey ile buldu. Rakip takım 2. Golünü ise 90 + 5 ‘te Roberts işe bulmuştu.

Euro 2020 son grup maçında İsviçre ile karşılaştı ve 6. Dakikada topu ağlarında buldu. 6. Dakikada Haris Seferovic ile bulan İsviçre 2. Golü de 26. Dakikada Shaqiri ile bularak ilk yarıyı 2 – 0 önde tamamladı. 62. Dakikada İrfan Can Kahveci ‘nin golüyle farkı 1 ‘e indirsek de galibiyete yetmedi ardından 68. Dakikada Shaqiri farkı tekrar 2 ‘ye çıkardı ve karşılaşma İsviçre ‘nin 3 – 1 galibiyeti ile tamamlandı.  

Turnuva ‘nın en genç takımı olan millilerimiz galibiyet alamadan grup aşamasında EURO 2020 ‘ye veda etti.

EURO 2020’de Favorilere Rakip Görülüyorduk

Milli takımımız turnuva öncesi elemelerde oynadığı maçlarda güçlü rakipleri yenerek beğeni toplamıştı. Turnuvaya da korkulan bir takım olarak başlayan millilerimiz beklentilerin çok altında bir performans sergiledi. Özellikle 2019 Haziran ‘da Konya ‘da oynadığı Fransa maçında millilerimiz son Dünya Şampiyonu ‘nu 2 – 0 yenmiş maçın rövanşından da 1 puanla dönmeyi başarmıştı.

EURO 2020 elemelerinde H grubunda mücadele eden milli takımımız yaptığı maçlarda yükselişe geçmiş ve göze hoş gelen bir futbol izletmişti. Avrupa ‘nın büyük kulüplerinde forma giyen gençlerden oluşan milli takımdan herkes çok umutluydu. Şenol Güneş ‘le yükselişe geçmiş olan milli takımımızda baskının yetersiz görülmesi, ataklardaki zayıflık gibi konularda da yine Teknik adam suçlanmıştı. Takımın yeterince motive olmadığını düşünenler bu isteksiz oyunu günümüzde de eleştirmeye devam ediyor.