Pedri Gonzalez Euro 2020’nin En İyi Genç Oyuncusu Seçildi

Covid-19 sebebiyle bir yıl ertelenen Euro 2020; geçtiğimiz yıl Haziran ayında başlamıştı. 11 Temmuz 2021 tarihindeki final maçıyla da noktalanmıştı. İtalya; turnuvanın başından sonuna kadar harika bir performans sergileyerek Avrupa şampiyonu oldu. Uzun bir aranın ardından kendisini bir turnuvanın finalinde bulan İngiltere ise kupayı penaltı vuruşları sonucunda kaybetti.

Türkiye A Milli Futbol Takımı için EURO 2020 bir hayli kötü geçti. İtalya, İsviçre ve Galler ile aynı grupta yer alan milli takımımızda tek hedef gruptan çıkmaktı. Herkes, Şenol Güneş ve öğrencilerinin bu işi başaracaklarını düşünüyordu. Ancak, milli takımımız; gruptaki üç maçını da kaybederek ciddi bir hayal kırıklığı yarattı. Yalnızca bir gol atabildiği turnuvanın istatistiksel açıdan en kötü takımı oldu. Gelin, üzerinden bir yıl geçen bu turnuvanın en iyi genç oyuncusuna yakından bakalım!

Pedri Euro 2020’de Neler Yaptı?

Pedri; İspanya formasını ilk defa 25 Mart 2021 tarihinde oynanan Yunanistan maçında giydi. Söz konusu maçta oyuna sonradan girdi. 26 dakika oyunda kaldı. Pedri Gonzalez, Mart ayından sonraki maçların neredeyse tamamında forma şansı buldu. Henüz 18 yaşında olmasına rağmen İspanya’nın en değerli oyuncularından birisi haline geldi. Herkes onun yeni Andres Iniesta olduğunu düşünüyordu.

2002 doğumlu futbolcu; kulüp sezonunun tamamlanmasının ardından milli takım sezonuna hızlı bir giriş yaptı. İspanya; Euro 2020’de İsveç, Polonya ve Slovakya ile aynı grupta yer alıyordu. Pedri; bu üç maçta da sahaya ilk 11’de çıktı. Merkez orta sahada forma giydi. Üç maçta da 90 dakika oyunda kaldı. İspanya; son 16 turunda Hırvatistan ile eşleşti. Söz konusu maçı uzatmalar sonucunda 5-3 kazanmasını bildi. Pedri; genç yaşına rağmen bu maçta da 120 dakika oyunda kaldı.

İspanya’nın çeyrek finaldeki rakibi İsviçre oldu. Son 16 turunda Fransa’yı saf dışı bırakan İsviçre’nin İspanya’ya da zorluk çıkarabileceği düşünülüyordu. Genç orta saha oyuncusu; bu maça da ilk 11’de başladı. Bir önceki maçta olduğu gibi 120 dakika oyunda kaldı. İspanya; İsviçre’yi penaltı vuruşları sonucunda 4-2 mağlup ederken maçın yıldızlarından birisi de Pedri oldu. İspanya; yarı finalde turnuvanın favorisi İtalya ile karşı karşıya geldi. Normal süresi berabere biten maçı penaltı vuruşları sonucunda 5-3 kaybetti. Pedri; bu maç ile beraber İspanya’nın turnuva boyunca oynadığı her maçta son ana kadar sahada kaldı.

Genç Oyuncu Geleceğin Yıldızları Arasında Gösteriliyor

Pedri; güncel tarih itibariyle, İspanya’nın dev kulübü Barcelona’nın kadrosunda yer alıyor. 25 Kasım 2002 tarihinde dünyaya gelen oyuncu; 2019 yılının Eylül ayında 17 milyon 500 bin Euro karşılığında Villareal’den Barcelona’ya transfer oldu. Ancak, söz konusu sezonu eski takımında kiralık olarak geçirdi.

2020 – 2021 sezonundan bu yana Barcelona kadrosunda yer alan Pedri geleceğin yıldızlarından birisi olabilir.