Portekiz İtalya Arasından Biri Kalacak

2022 FIFA Dünya Kupası heyecanı tırmanırken, son 2 Avrupa Şampiyonu’nu Portekiz ve İtalya’nın hala bilet alamaması hayli dikkat çekici.

Avrupa Futbol Şampiyonası, katılımcı takımlar itibariyle birçok futbolsevere ve otoriteye göre milli takımlar bazında yapılan en zor organizasyon olarak gösteriliyor.

Her ne kadar FIFA Dünya Kupası çok daha geniş kapsamlı olsa da Altın Kupa’daki güç dengeleri arasında ciddi farklar bulunabiliyor. Zira özellikle futbolun çok da fazla gelişmediği Asya ülkeleri ve bazı Afrika ülkeleri, Batı Avrupa takımları başta olmak üzere Güney Amerika devlerine karşı çok zorlanıyorlar.

Bunun temel sebebi ise elbette ülkelerin futbolcu kaliteleri ve ekonomik güçleri arasındaki derin uçurum.

İşte tam bu noktada Avrupa Futbol Şampiyonası’nda böyle derin bir uçurumun olmaması, turnuvayı çok daha zorlu bir serüven haline getiriyor. Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılan 24 ülkenin de belirli bir standartta “futbol ülkeleri” olmaları, turnuvanın zorluk düzeyini arttırıyor.

2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri Hüsran Oldu

Avrupa Futbol Şampiyonası’nın zorluk seviyesi, turnuvayı kazanan takımları da neredeyse kusursuz olmaya zorluyor. Ancak elbette dünyada futbol denildiğinde kusursuz takım diye bir şeyin olmadığını herkes biliyor. Zaten birçok insan da futbolu bu yüzden seviyor.

İşte belki de bunun en güzel örnekleri bu günlerde oynanacak olan 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde görülüyor. Zira bu elemelerde son 2 Avrupa Şampiyonu takım hala bilet alamadılar ve kupaya gitmek için yarışlarını sürdürüyorlar.

Euro 2016 şampiyonu Cristiano Ronaldo’nun formasını giydiği Portekiz Milli Futbol Takımı ve pandeminin gölgesinde oynanan Euro 2020’nin şampiyonu İtalya Milli Futbol Takımı, eleme maçlarında çok büyük sürprizler yaşattılar.

Öyle ki Portekiz Milli Futbol Takımı, grup liderliğini Sırbistan’a kaptırdı ve direkt katılım biletini alamadı. Öte yandan İtayla Milli Futbol Takımı ise grubunu 18 puanlı İsviçre’nin gerisinde ikinci bitirerek taraftarlarını şok etti. İtalya, eleme gruplarında tek bir mağlubiyet bile almamasına karşın gol yolların yaşadığı sorunla İsviçre’nin gerisine düşmüştü.

Herkes bu iki takımın da öyle ya da böyle turnuvada olacağını düşünürken talihin bir göz kırpmasıyla(!) her iki ekip 2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri play off potasında aynı yere düştü.

İki Şampiyondan Biri Olmayacak

portekiz

2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri için değişen formatta, gruplarını ikinci sırada bitiren takımlar 4’er takımlı 2 potaya ayrıldılar.

Türkiye Milli Futbol Takımımızın da olduğu bu sistemde, ne yazık ki Portekiz ve İtalya aynı gruba düştüler. Bu grubun Türkiye’nin de yer aldığı pota olması ise bizim için çok büyük şansızlık oldu.

Diğer bir bakış açısıyla son 2 Avrupa Şampiyonu’ndan birisinin 2022 FIFA Dünya Kupası organizasyonunda olmayacağı da kesinleşti.

Portekiz, Türkiye ile İtalya ise Kuzey Makedonya ile ilk maçlarını oynayacak ve bilet için mücadele edecekler. Portekiz Milli Futbol Takımı’ndan Cristiano Ronaldo muhtemelen son Dünya Kupası organizasyonuna katılmak isteyecek. İtalya ise Euro 2022 şampiyonluğunun ardından büyük turnuvada olmayı hedefleyecek.

Elbette dileğimiz her iki takımın da kardeş kardeş evlerinde oturması ve 2022 FIFA Dünya Kupası biletinin Türkiye’nin olması.