Şenol Güneş’in Euro 2020’deki Kadro Tercihleri Çok Fazla Eleştirildi

2020 yılının Haziran ayında başlaması beklenen Avrupa Futbol Şampiyonası; Covid-19 yüzünden 2021 yılına ertelenmişti. Bu durum futbolseverleri ciddi bir hayal kırıklığına uğratmıştı. Bilhassa Türk futbolseverlerin heyecanı yarıda kalmıştı. Avrupa Şampiyonası eleme grubunda iyi bir performans gösteren ve Fransa ile oynadığı iki maçı da kaybetmeyen milli takımımızın Euro 2020’de neler yapacağını görmek adına bir yıl daha beklemek gerekiyordu.

Sayılı günler çabuk bitti. Euro 2020; 11 Haziran 2021 günü oynanan İtalya-Türkiye maçı ile başladı. Avrupa şampiyonası ev sahiplerinden İtalya, kendi saha ve seyircisi önünde milli takımımızı yenmek adına favori olarak gösteriliyordu. Şenol Güneş’in öğrencileri ise güçlü rakipleri karşısında ellerinden geleni yapmaya çalışacaklardı.

İtalya Maçı Ciddi Bir Hayal Kırıklığı Oldu

Teknik direktörümüz Şenol Güneş maça eleştiriye açık bir kadro ile başladı. Kalede Trabzonspor’un başarılı kalecisi Uğurcan Çakır görev yaptı. Defansta Zeki Çelik, Çağlar Söyüncü, Merih Demiral ve Umut Meraş vardı. Okay Yokuşlu ve Ozan Tufan; merkez orta sahada görev alan isimlerdi. İleri üçlünün sağında Kenan Karaman, solunda Yusuf Yazıcı ve forvet arkasında Hakan Çalhanoğlu vardı. Burak Yılmaz; tahmin edebileceğiniz gibi ileride tek forvet olarak gol aradı.

İtalya; söz konusu maçı Merih Demiral (kk), Ciro Immobile ve Lorenzo Insigne’nin attığı gollerle 3-0 kazandı. Şenol Güneş’in maça yanlış bir kadro ile başladığı düşünülüyordu. Her şeyden önce, Kenan Karaman tercihi çok fazla eleştirildi. 1994 doğumlu futbolcunun bu seviyelerin adamı olmadığı iddia ediliyordu. Bunun yanı sıra, sol bek Umut Meraş’ın gollerdeki hatası da çok konuşuldu. Maça ilk 11’de başlayan ancak varlık gösteremeyen Ozan Tufan da Şenol Güneş’in hanesine bir eksi olarak yazıldı.

Galler Maçında Değişen Bir Şey Yoktu

Milli takımımız; tamam mı devam mı mücadelesi olarak gösterilen Galler maçına bir önceki maçtan çok da farklı olmayan bir kadro ile çıktı. Kalede yine Uğurcan Çakır vardı. Defansta Zeki Çelik, Çağlar Söyüncü, Kaan Ayhan ve Umut Meraş görev yaptı. Orta sahada Okay Yokuşlu ve bir önceki maçta çok fazla eleştirilen Ozan Tufan vardı. İleri üçlüde Cengiz Ünder, Hakan Çalhanoğlu ve Kenan Karaman görev yaptı. Burak Yılmaz; bu maçta da ilk 11’deki yerini kaybetmedi.

Galler; milli takımımızı Aaron Ramsey ve Connor Roberts’ın attığı goller ile 2-0 yendi. Türkiye; gruptan çıkma hayallerine veda etmiş oldu.

İsviçre Maçı da Kaybedildi

Şenol Güneş; İsviçre maçına Uğurcan Çakır, Zeki Çelik – Çağlar Söyüncü – Merih Demiral – Mert Müldür, Kaan Ayhan –  Ozan Tufan, Cengiz Ünder – İrfan Can Kahveci – Hakan Çalhanoğlu, Burak Yılmaz ilk 11’i ile çıktı. İsviçre; söz konusu maçı 3-1 kazandı.

Şenol Güneş’in turnuva boyunca Kerem Aktürkoğlu ve Halil Dervişoğlu gibi isimlere çok az süre vermesi büyük eleştiri konusu oldu.