Sovyet Birliği Futbol Takımı Tarihi

Sovyetler Birliği’nin varlığı ve yıkılışı birçok alanda dünyayı derinden etkilemiştir. Bu alanlardan biri de hiç şüphesiz futboldur. Sovyet Birliği Futbol Takımı, tarihi iz bırakmıştır.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, 1917’de tarihe Ekim Devrimi olarak geçen hareketin sonucunda doğmuştur.

Bolşevik Lider Vladimir Lenin önderliğinde yapılan devrimin ardından 1922 yılında kurulmuş ve 69 yıl hüküm sürmüştür.

Komünist ideolojiyle yönetilen Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, özellikle Soğuk Savaş döneminde Amerika Birleşik Devletleri’nin karşısına ikinci süpergüç olarak çıkmıştır.

Kapitalizm ve komünizmin mücadelesi olarak “çok basitçe” ifade edebileceğimiz bu dönem, iki kutuplu dünyanın hemen her alanda rekabet halinde olduğu bir süreçtir.

Siyaset, teknoloji, sağlık, uzay gibi nice farklı alandaki bu rekabet spora ve elbette futbola da sıçramıştır.

Sovyetler Birliği Futbolda Varlık Gösteriyor

Sovyetler Birliği, hakim olduğu geniş coğrafyanın nimetlerinden belki de en çok futbol sahasında yararlandı. Zira ülkenin kapladığı alanda geniş bir yetenek havuzu vardı. Ukrayna, Letonya, Litvanya, Rusya, Azerbaycan gibi ülkelerin en yetenekli sporcuları SSCB için ter döküyorlardı.

Sovyetler Birliği Milli Futbol Takımı, tarihinin ilk maçında o dönem çok iyi ilişkiler kurduğu genç Türkiye Cumhuriyeti’ni ağırladı.

Moskova’da 16 Kasım 1924’te oynanan karşılaşmayı Sovyetler Birliği Futbol Milli Takımı 3 – 0 kazandı.

Böylece çekiç ve örs dünya futboluna bizimle adım atmış oldu.

Düzenlenen ilk 4 FIFA Dünya Kupası’nda yer alamayan Sovyetler Birliği Futbol Takımı, 1958 yılında İsveç’teki turnuvaya katılarak ilk büyük organizasyon deneyimini yaşadı.

SSCB için bu turnuva uluslararası arenada komünizm ve Sovyetler’in propagandasını yapmak için bulunmaz bir nimetti. 1958 FIFA Dünya Kupası’nda çeyrek final gören takım, bu anlamda görevini yerine getirdi. Ancak onların asıl başarısı 2 sene sonra Fransa’da düzenlenecek 1960 Avrupa Uluslar Kupası’nda gelecekti.

Sovyetler Birliği Futbol Takımı Şampiyon

Sovyet Birliği Futbol Takımı

Sovyetler Birliği Futbol Milli Takımı, 1960’daki turnuva için Fransa’ya güçlü bir takımla gitmişti. 2 sene önceki FIFA Dünya Kupası’nda gelen başarılı sonuçlar takımı motive etmiş ve daha fazlasının yapılabileceğine inandırmıştı.

1960 Avrupa Uluslar Kupası’na katılan Sovyetler Birliği Futbol Takımı kadrosunun en büyük yıldızı, efsanevi kaleci Lev Yaşin idi.

O turnuvada 30 yaşında olan Lev Yaşin, SSCB spor tarihi denildiğinde bugün bile akla ilk gelen isimlerden biri. Öyle ki efsanevi eldivenin adının yaşatılması için uzun süre FIFA Dünya Kupası Altın Eldiven ödülü onun ismiyle verilmişti.

1960 Avrupa Uluslar Kupası finali adeta çok çeşitli uluslardan oluşan ülkelerin gösterisine dönüşmüştü. Zira finalin tarafları SSCB ve Yugoslavya idi.

Balkanların süper yeteneklerini toplayarak Avrupa sporuna damga vuran Yugoslavya, sadece futbolda değil basketbolda da çok iyiydi.

Buna karşın 1960 Avrupa Uluslar Kupası Finali’nde gülen taraf Sovyet Birliği Futbol Takımı olmuş ve Avrupa komünistlerin zaferini izlemişti.

Metreveli ve Ponedelnik’in gollerine Galic ile karşılık verebilen Yugoslavlar turnuvayı ikinci bitirmişlerdi.

Bu zafer Sovyetler Birliği’nin tarihinde futbolda aldığı ilk ve son şampiyonluk olmuştu.