TFF ve 2028 Avrupa Şampiyonası

Türk futbolunun son dönemlerde tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşadığı kesin ve bu durum 2028 Avrupa Şampiyonası başta olmak üzere UEFA ve FIFA ile alakalı konularımızın da sekteye uğramasına neden olabilir. 2024 Avrupa Şampiyonası’nı Almanya’nın almasından sonra 2028’in de bir başka adaya verilmesine dair ihtimalin artması da ülkemizin marka değerini ciddi biçimde etkileyecektir.

Futbol Çilesi

Türkiye ile alakalı olarak durmadan söylenen bir ifade vardır ve bu ifadede ülkedeki insanların futbolla kalkıp futbolla yattıkları söylenir. Genel olarak ülkenin futbola düşkün olduğu konusunda kuşku yok ama en azından son zamanlarda yaşananlar sanki futbol gündeminin vatandaşlarla yatıp kalktığı anlamına daha çok gelebilir.

Zira artık Türkiye Futbol Federasyonu’na olan güven tamamen azaldı ve ülke futbolunun geriye gitmesiyle birlikte vatandaşlar başka ülkelerin futbol liglerini izlemeye başladı. Nihat Özdemir başkanlığındaki Federasyon’un en çok niyetli olduğunu belirttiği 2028 Avrupa Şampiyonası başvurusu da geç bir tarihte yapılmış olsa da futbolseverler en azından bu başvurunun yapılabildiğine şükrediyorlar.

Çünkü Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu yönetimi futbolun en kötü yönetildiği dönemin de müsebbibi oldular. Futbolun kalitesi tamamen düşerken Milli Takım da gerek 2020 Avrupa Şampiyonası gerekse de 2022 Dünya Kupası konusunda tamamen çuvalladı.

Kırmızı Beyazlılarımızın bu durumundan nasıl çıkacağını kestirebilmek zor. Bununla birlikte UEFA ve FIFA hem Milli Takımları hem de kulüp takımlarımızı incelediğinde geleceğe dair iyi haberleri bizlere vermeyecek gibi görünüyor.

Muhatap Kim

Her bir Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizin adaylığına dair başvuruları takip etmek mümkün oluyor. Son turnuvaların hemen hemen hepsine başvuru yapan bir Türkiye Futbol Federasyonu olsa da gerek UEFA’nın gerekse de FIFA’nın muhatapları hiçbir zaman sabit kalmadı.

Balığın baştan koktuğu gibi ülke futbolunun kaotik yapısı federasyonun yapısından süregelen bir hâl aldı ve bu durum ülkenin kurumsallığına olan güveni düşürdü. Yeni Spor Yasası ile alakalı olarak bazı başkanların UEFA Başkanı Ceferin’e şikayette bulundukları ve UEFA Başkanı’nın da bu konuyla alakalı olarak inceleme yapılmasını talep ettiği basına son günlerde yansıyan haberler arasında.

Bu şartlar altında 2028 Avrupa Şampiyonası’na dair talebi kabul edilse bile hangi federasyonun bu hazırlığı yapacağı dahi belli olmayabilir. Zira ülkede her bir federasyon başkanı ayrı bir skandalla anılır hale geldi ve bu turnuvalar o kadar rastgele durumları kaldırabilecek turnuvalar değiller.

Türkiye bahsedildiği gibi futbola ilginin yüksek olduğu bir ülke. Bununla birlikte Türk futbolunun bu durumu artık işlerin o kadar da yüksek seviyede gitmeyeceğini gösteriyor. Maddi sıkıntılar, yayın gelirinin düşmesi ve daha birçok sebepten kaynaklı olarak düşen kalite nedeniyle futbola veya en azından ulusal futbola olan ilginin azalması, 2028 Avrupa Şampiyonası başvurusunu da diğer başvuruları da olumsuz etkileyecektir.