Türkiye ve 2024 Avrupa Şampiyonası Tartışmaları

Son aylarda tarihinin en karanlık dönemlerinden birini yaşayan Türk futbolunda Milli Takım’ın da Avrupa Şampiyonası’ndan sonra başlayan süreçte geriye gitmesi bu süreci hızlandıran etmenlerden biri oldu. Bununla birlikte Kırmızı Beyazlı takımımızın Dünya Kupası’na gidememiş olmasında teknik direktör Stefan Kuntz’a olan eleştiriler ister istemez artarken, Alman teknik adam 2024’de kendi ülkesinde düzenlenecek turnuvaya dair çalışmalara başladı. Bununla birlikte Türk futbolunun geleceğini tasarlarken bazı konuların daha detaylıca incelenmesi gerektiği de bir gerçek.

Zorlu Süreçler

2021/2022 sezonunda tarihinin en karanlık dönemlerinden birini geçirmeye devam eden Türk futbolu adına iyi şeylerden bahsetmek hiç mümkün değil ve ne yazık ki Milli Takım da bu karanlık sürecin bir parçası olmaktan kurtulamadı.

2021 yılının yazında düzenlenen 2020 Avrupa Şampiyonası’yla başlayan gerileme süreci Dünya Kupası Elemeleri Grup Aşamasında alınan sonuçları da etkilerken bu durumun en net sonucu da teknik direktör değişikliği oldu.

Beşiktaş’tan ayrılarak Milli Takım’ın başına geçen Şenol Güneş’in yerine futbolculuk kariyerinde Beşiktaş’ta forma giymiş Alman teknik direktör Stefan Kuntz getirildi. Alman teknik adamın göreve getirilişinde kuşkusuz en büyük pay Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop’undu.

Bununla birlikte Stefan Kuntz ile alakalı tartışmalar geçen bu süreç içerisinde hiç azalmadı ve Alman teknik adam hâlâ daha birçok futbol otoritesini kendisinin yeterli olduğuna dair ikna edemedi. Bilakis Dünya Kupası Play-Off aşamasında oynanan Portekiz maçındaki üçlü savunma ve üçlü savunmanın sol kanat bekinde Berkan Kutlu tercihleri Alman teknik adamın daha da eleştirilmesine neden oldu.

Öte yandan Hamit Altıntop bir basın açıklamasında asıl hedeflerinin 2020 Dünya Kupası değil 2024 Avrupa Şampiyonası olduğunu dile getirmişti. Bu bağlamda Kuntz’un önünde biraz daha uzun bir vade var ve bu durum Alman teknik adamın değerlendirilmesini de hem daha objektif hem de daha sert bir pencereye taşımış olacak.

Yüksek İhtimal

Bununla birlikte Türkiye adına en azından şu anlık durumda Avrupa Şampiyonası’na katılabilmek Dünya Kupası’na katılabilmekten çok daha kolay.

Zira UEFA’ya bağlı ülke sayısı çok daha az olmasına rağmen turnuvanın genişliği yüksek. Bu durum da Avrupa Şampiyonası’na çok daha kolay gidilebilmesini sağlıyor. Hele ki 2024 Avrupa Şampiyonası’nda daha da çok takımın katılacak olması ülkemizin şansını arttıracaktır.

Öte yandan Türkiye adına bu turnuvalara katılım kadar artık biraz daha başarılı performanslar sergilenmesinin de önemli olduğunu dile getirmek gerek. Zira hem 2016 hem de 2020 Avrupa Şampiyonası ülkemiz için tam anlamıyla felaket olarak geçti.

Tartışılan konulardan biri olan altın nesil konusuyla birlikte artık çok daha başarılı olma imkânımız olduğuna dair inanç da var. Bununla birlikte bu inancın sahaya da yansıyabilmesi için kilit rol oynayacak isim de Kuntz olacak.