Türkiye ve Euro Adaylık Süreçleri

Türkiye yıllardır neredeyse her Avrupa Futbol Şampiyonası öncesinde turnuvayı düzenlemek için adaylık başvurusu yapıp reddediliyor.

Türkiye’deki tüm futbolseverler yıllardır ülkemizin bir Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağı günü bekliyorlar. Bu beklentiyi destekleyen Türkiye Futbol Federasyonu ve devlet kurumları da uzun süredir ülkemizde büyük bir turnuva düzenlenmesi için isteklerini dile getiriyorlar.

Zira büyük bir turnuvanın bir ülkede düzenlenmesi demek çok şey ifade ediyor. Çünkü bu derecede büyük organizasyonlar ülkenin ekonomisinden sporuna kadar birçok farklı alanda katkı sunuyorlar.

Avrupa Futbol Şampiyonası Düzenlemenin Getirileri

türkiye

Geçmişte de örneğini gördüğümüz üzere Avrupa Futbol Şampiyonası’nı düzenleyen ülkeler ilk olarak, tesisleşme anlamında büyük bir atılım yapıyorlar. Avrupa standartlarına uygun olarak inşa edilen tesisler, sporcuların konaklaması için yapılan oteller ve hatta sırf bu iş için yeniden kurulan şehirler.

Bunun yanında elbette turnuva düzenlemenin ekonomik getirisi de çok fazla. Öyle ki günler süren turnuvada, ülkeye giren turist ve döviz miktarının potansiyeli çok büyük. Buna sponsorluklar da katılınca ortaya çıkan para bir ülke ekonomisini değiştirebilecek nitelikte.

Ek olarak ülkenin tanıtım bütçesine yapacağı katkı da cabası. Zira bilindiği gibi Avrupa Futbol Şampiyonası, kıtanın en popüler spor organizasyonlarından biri. Bu da turnuvayı düzenleyen ülkenin, milyarlarca insan tarafından tanınmasını ve görülmesini sağlıyor.

İşte tüm bu nedenler ve daha fazlası yüzünden Türkiye, istikrarlı olarak Avrupa Futbol Şampiyonası düzenlemek için adaylık başvurusu yapıyor.

Türkiye ve Adaylık Serüveni

Türkiye ilk olarak Euro 2008 öncesinde organizasyonu düzenlemek için UEFA’ya adaylık başvurusunda bulundu.

Yunanistan ile birlikte ortak bir turnuva düzenlemek için hazırlıklar yapıldı. Türkiye – Yunanistan ortaklığının rakipleri; Avusturya – İsviçre, Bosna Hersek – Hırvatistan, Danimarka – Finlandiya – Norveç – İsveç ve İskoçya – İrlanda ortaklıklarıydı.

7 adaylık dosyası değerlendirildi. Finale Türkiye – Yunanistan ve Avusturya – İsviçre kaldı. UEFA, Euro 2008 için Avusturya – İsviçre’yi seçince bize kalan hayal kırıklığı oldu.

4 yıl sonraki Euro 2012 turnuvası için Türkiye bu kez tek başına aday oldu. Yunanistan, İtalya, Polonya – Ukrayna ve Macaristan – Hırvatistan ile değerlendirmeye girdi. Ancak ne yazık ki bu kez finale bile kalamadan ön eleme oylamasında elendi.

Euro 2016 ise ev sahipliğine en çok yaklaştığımız turnuva oldu. Tarihinde ilk kez 24 takımla düzenlenecek turnuva için güçlü adaylar vardı. Türkiye, İtalya ve Fransa tek başlarına ev sahipliğine aday oldular. Norveç – İsveç ise ortak adaylık başvurusu yaptılar.

İlk tur oylama öncesinde Norveç – İsveç çekildi. İlk turda İtalya elendi.

Geriye Fransa ve Türkiye kaldı. 13 oyun kullanıldığı seçimde, 7 üye Fransa’yı seçince Türkiye ilk kez bu kadar yaklaşmışken ev sahipliğini kaybetti.

Euro 2020 için ise çok ilginç bir süreç yaşandı. Türkiye tek başına aday olan tek ülkeydi. Ancak UEFA, bir anda nedense(?) turnuvanın 13 ülkede düzenleneceğini açıklayınca, TFF adaylıktan çekildiğini belirtti.

Son olarak Euro 2024 için aday olan TFF, iddialara göre Ceferin’in yaptığı gece yarısı operasyonuyla ev sahipliğini yine finalde, bu sefer Almanya’ya kaybetti.