Türkiye’den Zorlu Başlangıç

EURO2020’de büyük bir hayal kırıklığı yaratan Türkiye A Milli Takımı’nın yaşadığı sıkıntılardan sonra futbolseverlerin Milli Takım ayağında ister istemez daha tedirgin olduğu bir gerçek. Nitekim 16 Mayıs itibariyle başlayan U17 Avrupa Şampiyonası’nda da genç oyuncularımızın nereye kadar gidebileceğine dair endişeler oldukça yüksek. İşin daha da kötüsü turnuvanın Ay Yıldızlı gençler için açılışını yapan müsabakada İspanya karşısında alınan 2-0’lık mağlubiyet olacak.

Kalite Farkı

Her ne kadar bir futbol ülkesi olarak nitelendiriliyor olsak da Türkiye olarak futbola verdiğimiz ilgi ve değerin karşılığını birkaç başarı dışında neredeyse hiç alamadığımız kesin ve bu durum ne yazık ki artık futboldan kopmaların başlamasına neden olacak gibi görünüyor.

Bu durumun en net örneği Türkiye A Milli Takımı’nda yaşanılan kırılmalar. Takıma olan ilgi bir dönem tamamen dibe vurmuş ancak sonrasında yakalanan nesil ve bu neslin Avrupa’da gösterdiği başarılı performansla birlikte Milli Takım’a olan güven artmıştı.

Ancak EURO2020 ve sonrasında gelen Dünya Kupası Elemelerinde yaşanan sıkıntılar Kırmızı Beyazlı formaya duyulan ilgiyi bir kez daha azalttı. A Milli Takım’dan istediğini alamayan ancak ülkenin takımını desteklemekten vazgeçmeyen futbolseverlerin odağında şu sıralar İsrail’de başlayan U17 Avrupa Şampiyonası var.

Ülkemizin gençlerinin son kertede katılım hakkı kazandığı bu büyük turnuva gençler adına büyük bir vitrin. Bununla birlikte Türkiye U17 Takımı ile İspanya U17 Milli Takımı arasında oynanan müsabakada ilk yarıda iyi bir performans ortaya koyduysak da bu durumu ikinci yarıda sahaya yansıtamadık ve İspanya 2-0 galip geldi.

Bu bağlamda belirtmek gerekir ki Matador gençleri bu turnuvanın daimi favorilerinden birisi ve ilk maç açısından yapacak çok da bir şey yok. Ancak malzeme vitrine yerleştirilene kadar yaşanan süreçlerle alakalı olarak çok ciddi özeleştiri yapmamız gerektiği konusunda herkes hem fikir olmalı.

Özeleştiri Vakti

Zira maçı izleyen herkesin de gördüğü gibi İspanyol gençleri ile bizim gençlerimiz arasında öyle çok büyük bir yetenek farkı yok ancak bu yetenekleri bir beceriye dönüştürebilmek açısından çok ciddi farklar var.

İspanyollar Milli Takımlarının hepsinde aynı veya benzer oyunu oynuyorlar. Bizde durum çok daha farklı ve gençlerimizin belirli setlere nail olmadıkları sahada yaşadıkları kararsızlıklardan da çok net bir şekilde anlaşılabiliyor.

Bu bağlamda Tolunay Kafkas kendisinin eleştirilmesine de neden olan gurbetçi gençler kararını bunu düşünerek almış olabilir. Zira yerli yabancı herkesin de ifade ettiği gibi Türk oyuncularda teknik yüksek olmasına rağmen oyun bilgisi konusunda her zaman problem yaşanıyor.

Ancak Tolunay Kafkas gurbetçileri neden seçtiğinden daha çok neden böyle bir kolaycılığa ve yüzleşmemeye doğru bir tercih yaptı belki de asıl sorgulanması gereken bu. Gençlerimiz için önemli olan kendilerine tecrübe katabilmeleri ve akranlarından öğreneceklerini en sıcak şekilde görmeleri olmalı.