Türkiye’nin Endişesi Yok

EURO2020’de istediği başarıları göstermek bir yana, turnuvanın en kötü takımı olmaktan kurtulamayan Türkiye Milli Takımı’nın gençleri İsrail’de düzenlenecek U17 Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Bu başarı tüm futbolseverleri oldukça mutlu ederken son zamanların favori ismi Arda Güler’in sakatlandıktan sonra kadrodan çıkartılması canları sıkmıştı. Geçtiğimiz günlerde turnuvaya yönelik açıklamalarda bulunan teknik ekip, herhangi bir endişelerinin olmadığını ve Arda’nın yerinde oynayacakların da en az onun kadar yetenekli olduğunu ifade ettiler.

Yıldızın Kaybı

Bu sezon Fenerbahçe formasıyla gösterdiği performansla birlikte taraflı tarafsız tüm futbolseverlerin gözdesi haline gelen Arda Güler, Türk futbolunun son dönemlerde yetiştirdiği en büyük yeteneklerden biri ve hatta ilki olarak gösteriliyor.

Başarılı oyuncu daha çocuk sayılabilecek yaşta olmasına rağmen sırtına geçirdiği çubuklu formanın hakkını verdiği gibi Türkiye Milli Takımı’nda da oldukça iyi işler çıkartıyordu. Bununla birlikte U17 Avrupa Şampiyonası’na gidecek milli takımın da kadrosuna alınan Arda Güler, sakatlığı nedeniyle kadrodan çıkartıldı ve bu durum oyuncuyu takip edenler adına oldukça üzücü bir haber olarak algılandı.

Son dönemlerde kadro tartışmalarıyla daha çok gündeme gelen U17 Milli Takımı geçtiğimiz günlerde turnuvaya yönelik bir basın toplantısı düzenledi ve bu toplantıda bu konu da soruldu. Başarılı oyuncunun eksikliğinin oldukça önemli olduğunu ifade eden teknik ekip, bununla birlikte Arda Güler’in yerine oynayacak oyuncuların da genç yıldız adayı kadar iyi performans göstereceklerine güvenlerinin tam olduğunu ifade ettiler.

Ne Fenerbahçe Ne Beşiktaş

Öte yandan Arda Güler’in kadrodan çıkartılmak zorunda kalmasından sonra ortaya çıkan tablo oldukça ilginç bir hal aldı.

Hatırlanacağı gibi Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas’ın kadro tercihleri oldukça tartışılmıştı. Gurbetçi oyuncuları daha çok tercih eden Kafkas, Türkiye’deki oyuncular konusunda o kadar cömert davranmamıştı.

Arda’nın da çıkartılmasından sonra kadroda herhangi bir Fenerbahçeli oyuncu kalmadı. Beşiktaş’tan herhangi bir oyuncunun da yer almadığı kadroda Türkiye’nin iki devinin oyuncularının yer almaması taraftarlar ve futbol kamuoyu tarafından tepkiyle karşılandı.

Bununla birlikte bu kadro seçimleri aynı zamanda yabancı kuralı konusunda da bir tartışma yarattı. Zira getirilen yabancı kuralı genç oyuncuların yetişmesi adına bir pozitif ayrımcılık olarak gösteriliyordu.

Türkiye’deki kulüplere bu konuda bir uygulama yaptıktan sonra genç oyuncuların büyük çoğunluğunu altyapısı Türkiye’den olmayan gurbetçi oyunculardan tercih etmiş olmak tutarsız bulundu. Bu bağlamda birçok tartışma devam ederken, Tolunay Kafkas’ın basın toplantısında da altyapılardan yakınması oldukça tepki çekti.

Türkiye’deki futbol iklimiyle alakalı olarak tartışılması gereken pek çok konu var ve yabancı meselesi bunlardan birisi. Bununla birlikte gurbetçilerle alakalı olarak bir düzenlemeye gidilip gidilmeyeceği de merak ediliyor.

Zira gurbetçi oyuncular Türkiye’de yetişmemiş olmalarına rağmen yine de yerli sayılıyor ve bu konu yine altyapıdan yetişen oyuncuların dezavantajına olabiliyor.