Türkiye’nin EURO2028 Rakipleri Artıyor

Uzun bir süredir beklenildiği gibi geçtiğimiz günlerde EURO2028’i düzenlemek adına aday olduğunu açıklayan Türkiye Futbol Federasyonu, bu adaylıkta tek başına olmayacak. Uzun bir süredir dedikoduların devam ettiği Birleşik Krallık ülkeleriyle alakalı bu iddialar gerçeğe dönüştü ve İngiltere, Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti, İskoçya ve Galler Futbol Federasyonları da 2028 Avrupa Şampiyonası’nı düzenlemek adına ortak bir adaylık başvurusu yapıldığını açıkladılar.

İlgi Beyanı

Uluslararası futbolun en ilgi çekici turnuvalarından biri olan Avrupa Şampiyonası’nı bu kadar ilgi çekici kılan faktörlerden birisi de turnuvanın hangi ülkede düzenleneceğine dair heyecan oluyor.

EURO2024’de finale kadar kalan Almanya ve Türkiye arasında yapılan seçim Almanya lehine olmuş ve Türkiye ile alakalı olarak bir kez daha hayal kırıklığı yaşamıştık. Bununla birlikte uzun bir süredir beklenen iki durum peş peşe gerçekleşti.

İlk olarak Türkiye Futbol Federasyonu EURO2028’i düzenlemek adına adaylık başvurusu yaptığını açıkladı. Federasyon Başkanı Nihat Özdemir’in özel olarak öne çıkardığı turnuvanın tek adayı ise Türkiye olmayacak.

Zira geçtiğimiz günlerde yine uzun bir süredir beklenen bir gelişme daha yaşandı ve İngiltere, Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti, İskoçya ve Galler Futbol Federasyonları ortak bir başvuruyla turnuvaya ev sahipliği yapmak için aday olduklarını açıkladılar.

5 farklı federasyonun ortak çalışmasıyla bir ilgi beyanı olarak ifade edilen bu başvurunun Avrupa futboluna yeni bir soluk getireceğini dile getiren federasyonların bu talebinin nasıl karşılanacağı ise belirsiz.

Hatırlanacağı üzere UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ilk kez EURO2020’de çok uluslu bir organizasyon düzenlenmesinden sonra bu durumdan duydukları pişmanlığı dile getirmişti. Bu çok ulusluluğun hem seyirciler hem de futbolcular adına zorlu olduğunu ifade eden Ceferin’in bu ifadeleri bu sefer geçerliliğini koruyacak mı bunu da zaman gösterecek.

Savaş Hali

Öte yandan çok ilginç bir iddia daha basına yansıdı ve Rusya Futbol Federasyonu’nun da EURO2028’i düzenlemek adına niyetli olduğu iddia edildi. Bununla birlikte Şubat ayında başlayan harekatta Ukrayna’nın tarafını tutan Avrupa organizasyonları Rusya’yı sosyal hayattan silmek adına yoğun bir çaba göstermeye devam ediyorlar.

Ancak Rusya’nın bu duruma aldırış etmeden EURO2028’i düzenlemek adına başvuru yapmaya ilgi duyması oldukça garip. Öte yandan Rusya bu bağlamda tecrübeli bir ülke ve tecrübesinin üstünden e pek zaman geçmiş değil.

Bundan 4 sene öncesinde 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Rusya Futbol Federasyonu hem FIFA hem de UEFA nezdinde en değerli federasyonlardan biriydi. Tabii işin içine savaş hali girince işler değişti ancak Rusya Futbol Federasyonu’nun bu tavrı bazı şeylerin yine yoluna koyulabileceğini düşündürüyor.

Bununla birlikte Türkiye’nin EURO2024’te finale kalmasından sonra EURO2028’de nasıl bir yol haritası izleyeceği ve FIFA ile UEFA’nın ülkemize karşı nasıl bir tavır takınacağı da açıkçası ayrı bir merak konusu.