Turnuvanın Oyuncusu Ödülü Sahipleri

Avrupa Futbol Şampiyonası organizasyonlarında 1996 İngiltere’den itibaren Turnuvanın Oyuncusu ödülü verilmeye başlanmış ve yüksek performanslar ödüllendirilmiştir.

Avrupa futbolunun milli takımlar düzeyindeki en büyük organizasyonu olan Avrupa Futbol Şampiyonası, düzenlenmeye başladığı 1960’tan itibaren her zaman kıtanın en elit futbolcu ve teknik direktörlerine ev sahipliği yapmıştır.

1960’ta Fransa’da başlayan ve günümüzde tüm heyecanıyla süren turnuvada birçok hikaye, birçok büyük efsane sahne almıştır. Öyle ki bu isimlerden bazıları neredeyse birer ulusal kahramana dönüşmüştür.

Büyük efsaneler sadece futbol tarihinde yer almamışlardır. Onlar ülkelerinin tarihine de geçmişlerdir. Hatta bazıları ülkenin en meşhur kişileri arasında yer edinmişlerdir.

Avrupa Futbol Şampiyonu olan takımlar her zaman elbette özeldir. Ancak bu takımların içinde diğer tüm oyunculardan daha fazla önce çıkan oyuncular da vardır. Bu isimler bazen kupayı getiren kaleci, bazen ise izleyenleri büyüleyen orta sahalar olmuşlardır. Bazen ise takımlarını golleriyle taşıyan golcüler taraftarlar için özel bir yer almışlardır.

Turnuvanın Oyuncusu Ödülü Verilmeye Başlanıyor

Avrupa Futbol Şampiyonası’nın düzenleyicisi olan UEFA, 1996 yılından itibaren Turnuvanın Oyuncusu Ödülü’nü dağıtmaya başlamıştır.

Aslında bu fikir turnuvanın başlangıcından itibaren akıllarda olan bir düşüncedir. Zira FIFA Dünya Kupası’ndaki Altın Top Ödülü’nün organizasyona kazandırdığı prestij ortadadır.

İşte bu sebeple UEFA da Avrupa Futbol Şampiyonası’na ilgiyi daha fazla çekmek için takımlar arası bir rekabetin yanında oyuncular arası bir rekabeti de başlatmak için ödüllendirme sistemini getirmiştir.

İngiltere’de düzenlenen 1996 Avrupa Futbol Şampiyonası öncesinde, Turnuvanın En İyi Oyuncusu’nun seçilip ödüllendirileceği ilan edilmiştir.

Ödül Efsanelerin Ellerinde Yükseldi

turnuvanın en iyi oyuncusu ödülü

1996 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda şampiyon Almanya olmuştu. Almanya’nın kadrosunda nice büyük yıldız vardı. Ancak UEFA, Turnuvanın Oyuncusu Ödülü için bu yıldızlar arasında belki de en kariyerlisini seçti.

Almanya futbolu için hala bir efsane olarak anılan Matthias Sammer, bazen orta saha bazen defansta oynadığı büyük kariyerinde çok şey kazandı. Şampiyonluklarla süslü bu kariyere tarihte UEFA Turnuvanın Oyuncusu Ödülü’nü kazanan ilk isim olarak da prestijli bir not ekledi.

2000 yılında turnuvayı Fransa kazandığında ödülün kime gideceği konusu adeta tartışmaya kapalıydı. Zira o turnuvada yüzlerce futbolcu bir tane de Zinedine Zidane vardı. Olağanüstü bir futbolcu olan Zizou’nun sihri, 1998 FIFA Dünya Kupası sonrasında 2000 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda da sergileniyordu.

2004’te turnuva Portekiz’de düzenlendi. Bu turnuvada futbol tarihinin en büyük sürprizlerinden biri yaşandı ve Yunanistan kupaya uzandı. Katı defansıyla rakiplerini yıldıran Yunanistan’da ödülü Theodoros Zagorakis aldı. Zagorakis bu prestijli ödülü alan en mütevazi oyuncu oldu.

2008 ve 2012 yıllarında ödüller, o dönem dünya futbolunu kasıp kavuran İspanyolların iki kilit oyuncusuna gitti. 2008’de Xavi Hernandez, 2012’de ise onun ebedi ekurisi Andres Iniesta turnuvanın en değerli isimleri olarak ilan edildi.

Fransa 16 yıl sonra kendi evinde kupaya ulaşırken 2016’da Antoine Griezmann Turnuvanın Oyuncusu Ödülü’nün sahibiydi.

Geçtiğimiz yaz düzenlenen Euro 2020’de ise İtalyanların kalesini başarıyla koruyan Gianluigi Donnarumma, bu ödülü kazanan son isim ve ilk kaleci olmuştu.