U17 Avrupa Şampiyonası Başladı

Türkiye U17 Milli Takımı’nın da mücadele edeceği U17 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda tüm hazırlıklar tamamlandı ve İsrail’in ev sahipliği yaptığı turnuva 16 Mayıs günü itibariyle başladı. A ve B gruplarında yer alan takımların yaptıkları müsabakalarla birlikte başlayan turnuvada C grubunda yer alan Türkiye U17 Milli Takımı da 17 Mayıs Salı günü oynanacak müsabakada turnuvanın favorisi İspanya ile karşı karşıya gelecek.

Gençlerin Heyecanı Büyük

Futbol hangi yaşta hangi statta ve hangi şartlarda oynanıyor olursa olsun tarihin en heyecan verici sporlarından birisi ve bu bağlamda U17 Avrupa Şampiyonası da oldukça büyük bir heyecana sahip olacak gibi görünüyor.

Gözlemciler adına büyük bir gözlem kaynağı, kulüpler adına da ciddi bir gelir kaynağı olan bu turnuvada futbolseverlerin de genç oyuncuları izleyerek geleceğin yıldızlarını tespit etme şansları olacak.

Bu bağlamda herkes adına oldukça büyük bir heyecana sahne olacak turnuva 16 Mayıs tarihi itibariyle başladı.

A Grubu’nda yer alan İtalya U17 ve Almanya U17 Milli Takımlarının müsabakası sonrasında yine aynı grupta yer alan İsrail U17 ve Lüksemburg U17 maçları oynandı. A Grubunda oynanan maçlarda Almanya rakibini 3-2 ile geçerken, ev sahibi İsrail de Lüksemburg’u 3-0 ile geçmeyi başardı.

B Grubu’nun tartışmasız favorisi olan Fransa U17 Milli Takımı Polonya U17 ile kozlarını paylaştığı müsabakada rahat bir galibiyete imza attı. Sahadan 6-1 gibi farklı bir skorla galip ayrılan Horozlar, her zaman ne kadar sağlam bir altyapıya sahip olduklarını bir kez daha kanıtlıyorlar.

Grubun diğer müsabakasındaysa Bulgaristan U17 Milli Takımı ile Hollanda U17 Takımı karşı karşıya geldiler. Bu müsabakadan da favori olan Hollanda’nın galibiyeti çıktı. 3-1’lik skorla sahadan 3 puanla ayrılmayı başaran Turuncular Fransa’nın arkasına yerleşmiş oldular.

C ve D Gruplarında oynanacak müsabakalarsa 17 Mayıs Salı günü başlayacak. Sırbistan U17 ile Belçika U17 Milli Takımları ile Türkiye ve İspanya U17 Milli Takımları karşı karşıya gelecekler. D Grubu’nda ise Danimarka U17 ve İsveç U17 ile İskoçya U17 ve Portekiz U17 Milli Takımları kozlarını paylaşacaklar.

Türkiye’nin İşi Zor

Öte yandan Türkiye U17 Milli Takımı’nın gruptaki ilk maçı olan İspanya ile oynayacağı maçın hiç de kolay geçmeyeceğini dile getirmekte fayda var. Zira İspanya bu turnuvanın en büyük favorilerinden birisi ve bu turnuvayı en çok kazanan Milli Takım.

Bununla birlikte Sırbistan ve Belçika U17 Milli Takımlarının da ülkemizin gençlerini zorlayacak takımlar olduğunu ifade etmekte fayda var. Diğer gruplarda Bulgaristan, Lüksemburg gibi takımlar yer alırken ülkemizin U17 Milli Takımı’nın zorlu rakiplerle karşı karşıya gelecek olması gerçekten çok büyük bir şanssızlık.

Ancak gençlerimiz adına bu durumun daha parıltılı bir vitrin imkânı sağlayacağını da ifade etmekte fayda var.