U17 Avrupa Şampiyonası Başlıyor

Türkiye’nin de son anda katılım hakkı kazanmayı başardığı U17 Avrupa Şampiyonası’nda artık tüm Milli Takımlar hazırlıklarını tamamladılar ve bu büyük heyecana oldukça kısa bir süre kaldı. Türkiye ile İspanya arasında oynanacak maçla birlikte gözlerimizi çevireceğimiz bu heyecanlı turnuvaya dair bilgileri bir kez daha gözden geçirmek oldukça mühim.

Büyük Vitrin

Futbol artık o kadar fazla yayıldı ve o kadar fazla seyirciye tesir etmeye başladı ki gerek ana akım turnuvalar gerekse de genç takım turnuvaları çok fazla ilgi çekmeye devam ediyor.

Bu turnuvalardan birisi olan U17 Avrupa Şampiyonası da hem geleceğin yıldızlarının bir vitrini olması hem de Türkiye Milli Takımı’nın da yarışacak olması nedeniyle bizler adına oldukça değerli. 2 kere Altın madalyayı boynumuza geçirme şansı yakaladığımız bu büyük turnuva, geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Stefan Kuntz’un ifadelerindeki gibi çok önemli bir vitrin.

Zira Avrupa’nın en ileri gelen kulüplerinin gözlemcileri bu maçları yakından takip ediyorlar ve kendi takımlarına bu turnuvada iyi performans sergileyen oyuncuları raporluyorlar. Bu bağlamda hem oyuncular hem de Milli Takımlar adına oldukça heyecan verici olan turnuvanın başlamasına da artık çok kısa bir süre kaldı.

İsrail’de düzenlenecek turnuva 16 Mayıs tarihinde başlayacak. Bununla birlikte Türkiye’nin de aynı grupta yer aldığı İspanya U17 Milli Takımı’nın bu turnuvanın en büyük favorilerinden biri olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu turnuvayı tam 9 kere kazanan Matadorlar, 10’uncu kez kupaya uzanmak adına oldukça güçlü görünüyorlar. Öte yandan Milli Takımımız ile alakalı olarak gurbetçi oyuncu krizinin yaşandığını ve Tolunay Kafkas’ın da eleştiri oklarının hedefindeki isim olarak bu turnuvaya geldiğini hatırlatmak gerekiyor.

Bu bağlamda iki Milli Takım arasında daha yönetsel anlamda bile o kadar fark varken oyuncularımıza hele ki kariyerlerinin ilk adımlarını attıkları bu turnuvada çok da fazla yüklenmemek gerektiği kesin. Ancak bu konuda da ülkemizi ve futbolseverleri çok ciddi bir sınav bekliyor olacak.

Kaybolan Güven

Hatırlanacağı üzere Türkiye A Milli Takımı da çok büyük bir heyecan ve beklentiyle EURO2020’de boy göstermiş ancak 3 maç sonunda turnuvaya veda ederken turnuvanın da en kötü takımı olmaktan kurtulamamıştı.

Uzun süredir saha dışı olaylarla gündeme gelen A Milli Takım’ın EURO2020 öncesinde yakaladığı havayla birlikte futbolseverlerin ilgisini kendisine çekmeyi başardığı kesin. Bununla birlikte EURO2020’de yaşanan ağır travma hem futbolseverleri hem de Milli Takımları hâlâ çok derin bir biçimde etkiliyor.

Öte yandan bu durumun Türkiye Futbol Federasyonu ile de ilintili olduğunu unutmamak gerekiyor. Federasyon da çok kötü bir sene geçirdi ve bu durum kurumsal güveni gerçekten büyük bir zedelemeye devam ediyor.

Bakalım genç oyuncularımız bu turnuvada nasıl bir performans sergileyecek ve neler düşünecekler?