U17 Avrupa Şampiyonası’nda Final Belli Oldu

16 Mayıs tarihinde başlayan ve İsrail’de düzenlenen U17 Avrupa Şampiyonası, genç oyuncuların tecrübe kazanması ve vitrine çıkması açısından tüm federasyonlar tarafından oldukça önemsenen bir turnuvaydı. Bu turnuvaya Türkiye U17 Milli Takımı da katılırken Ay-Yıldızlı gençlerimiz ne yazık ki büyük bir hayal kırıklığı yaratarak puan dahi alamadan ülkeye dönmüştü. Bununla birlikte kısa formata sahip olan turnuvada Final maçı da belli oldu ve favorilerden biri olan Fransa, bir diğer favori Hollanda ile Finalde karşı karşıya gelmeye hak kazandı.

Türkiye’nin Dramı Sürdü

Bu sezon Türk futbolu adına gerçekten pek iyi geçmiyor ve bu durum Milli Takımlar özelinde de kendini çok ciddi bir biçimde belli ediyor.

EURO2020’de A Milli Takım’ın yaşadığı hayal kırıklığından sonra, U17 Avrupa Şampiyonası’nda genç millilerimiz adına ümitlenmiştik ancak onlar da beklenen performansın çok altında kalarak bizleri üzdüler.

Grup aşamasında oynadıkları 3 maçtan da mağlubiyetle ayrılarak puan dahi alamadan grup aşamasını tamamlayan Türkiye’nin bu başarısızlığı ülke futbolunda bir problemi daha gündeme getirirken, turnuva tıpkı bu aşamada olduğu gibi hızla devam etti.

Grup aşamasında İspanya ve Sırbistan bir üst tura çıkan ekipler olmuşlardı. İspanya Portekiz ile oynadığı müsabakadan mağlup ayrılarak turnuvanın dışında kalırken, Sırbistan Danimarka karşısında kazanarak bir üst tura çıkmayı garantilemişti.

Yarı Final aşamasında Fransa ile Portekiz, Hollanda ile Sırbistan karşı karşıya geldiler. Her iki müsabakanın da normal süresinde eşitlik bozulmayınca müsabakalar penaltıya gittiler ve penaltılar sonucunda Fransa ile Hollanda finale çıkmaya hak kazanan takımlar oldular.

Bitmeyen Altın Nesiller

Milli Takımlar adına her zaman altın nesil olarak konuşulan nesiller olur ve bu ülkelerin futbolseverleri daha yetenekli gençlerin gelmesiyle birlikte kupa alabilme şanslarının arttığına inanırlar.

Kevin De Bruyne’nin önderlik ettiği Belçika nesli tam olarak böyle bir nesildi ancak onlar bu bağlamda büyük bir hayal kırıklığı yarattılar. Bununla birlikte Fransa tarafına bakıldığı zamandaysa altın nesillerin ardı arkasının kesilmediğini dile getirmekte fayda var.

Final aşamasında karşı karşıya gelecek olan Hollanda ve Fransa tarafında Fransa’nın favori olduğu net. Bu bağlamda belirtmek gereken bir diğer durumsa çoğu zaman yetenekli oyuncuları ve Milli Takım kültürüyle öne çıkan ülkelerden biri olan Hollanda’nın şu sıralar o kadar da iyi olmadığı gerçeği.

Bununla birlikte iki takımın gençleri de bu kupayı müzelerine götürebilmek adına kıyasıya mücadele verecekler. Zira onların kariyerleri adına olabilecek en iyi vitrinlerden birisi bu turnuva ve bu turnuvayı kazanabilmiş olmak onlara kariyerleri adına büyük bir eşik atlatabilir.

Öte yandan her iki ülkenin de A Milli Takım düzeyinde zaman zaman istedikleri sonuçları alamıyor olsalar da genç oyuncu yetiştirmek konusunda harika işler çıkarıyor olması altın neslin oluşturulabileceğinin de bir kanıtı.