U17 Avrupa Şampiyonası’nın En Değerli İsmi

Türkiye A Milli Takımı oynadığı son Avrupa Şampiyonası olan EURO2020’de çok derin bir hayal kırıklığıyla turnuvayı kapatmış olsa da alt yaş gruplarındaki oyuncular çok daha ümitli bir şekilde kendilerine yönelik düzenlenen turnuvaya katılacaklar. Türkiye’nin muhteşem bir geri dönüşle katılmaya hak kazandığı U17 Avrupa Şampiyonası’nın Transfermarkt’a göre en değerli ismiyse Türk futbolunun yeni gözbebeği Arda Güler olarak öne çıktı.

Türk Futbolunun Yeni Prensi

2020/2021 ve 2021/2022 sezonları Türk futbolu adına gerçekten felaket olarak geçti. Hem Milli Takım düzeyinde hem de kulüpler düzeyinde çok başarısız geçen bu sezonlarla birlikte UEFA sıralamasında da gerileyen ülkemiz artık Avrupa’ya daha az takım gönderebilecek.

Bununla birlikte Türkiye adına şu sıralar en çok ümitli konuşulan faktör genç oyuncuların varlığı. Bu sezon birçok genç oyuncu takımlarının hedefsiz kalması, maddi sıkıntıları ve başka sebepler nedeniyle daha fazla forma şansı buldular.

Ama bu isimlerin arasında bir isim var ki o bambaşka bir seviyede olmanın haklı kazancını yaşadı. O isimse Fenerbahçe’nin Gençlerbirliği altyapısından transfer ettiği ve geçen sezon profesyonel sözleşme imzaladığı Arda Güler.

İnanılmaz yeteneklere sahip olduğu gibi zihinsel anlamda da yaşının çok ötesinde bir kuvvete sahip olduğunu gösteren Arda Güler, Türkiye U17 Milli Takımı’nda da forma giyiyor. Eleme süreci boyunca takımının en önemli isimlerinden biri olan Arda ile alakalı olarak A Milli Takım tartışmaları da yaşanmıştı.

Hatırlanacağı üzere Türkiye A Milli Takımı’nın Dünya Kupası Play-Off müsabakası Aday kadrosunu açıkladığı zaman tartışılan durumlardan birisi de genç yıldızın neden takıma çağırılmadığıydı. Bununla birlikte sonradan anlaşıldı ki U17 Milli Takımı’nın Arda Güler’e çok daha fazla ihtiyacı vardı.

U17 Milli Takımı çok iyi bir geri dönüşe imza atarak Mayıs-Haziran ayları arasında düzenlenecek olan U17 Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Bununla birlikte Arda Güler burada da fark yaratmayı başardı.

Gözbebeği Arda

Türk futbolunun son zamanlardaki en heyecan verici yeteneklerinden biri olan ve şu an Fenerbahçe A Takımı ile müsabakalara çıkan 17 yaşındaki yıldız oyuncu, Transfermarkt’a göre U17 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nin en değerli oyuncusuydu.

2 milyon 200 bin Euro olarak belirlenen piyasa değeri ile bu unvanı elinde tutan Arda attığı gollerle de takımına değerli bir katkı sağladı. Başarılı oyuncu 6 maça çıktığı eleme aşamasında attığı 4 golle takımının gol yükünü sırtlayan isimlerden biri oldu.

17 yaşındaki yetenekli oyuncunun hem Milli Takım formasıyla hem de Fenerbahçe formasıyla bu kadar başarılı bir performans sergiliyor olması birçok Avrupa devinin de Arda’yı izlemesini sağladı. Basında yer alan haberlere göre yetenekli oyuncuya Bayern Münih, Arsenal gibi Dünya devleri daha şimdiden talipler ve Fenerbahçe’nin kapısını çalmaya hazırlanıyorlar.