U17 Milli Takımı Avrupa Şampiyonası’na Hazır

Türkiye Milli Takımı’nda problemler devam edip tartışmalar da aynı paralelde sürerken U17 Milli Takımı ile gelen güzel haber sayesinde biraz nefes alıp sevinme imkanı bulunduğu kesin. Kadro tercihleriyle birlikte gündeme gelen gençler iyi bir başarı yakalayarak kendi yaş gruplarına yönelik düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda mücadele etme fırsatı bulurken, geçtiğimiz günlerde bu turnuvanın grupları da belli oldu.

Yüksek Potansiyel

Bu yıl Türk futbolu adına oldukça kaotik ve kritik bir yıl olarak geçmeye devam ediyor ve uzun süredir devam eden başarısızlık rüzgârı artık iyiden iyiye sert esiyor. Bununla birlikte en azından bazı genç oyuncularımızın parlıyor olması taraftarlar ve futbolseverler adına en büyük teselli kaynağı olarak gösteriliyor.

Hatırlanacağı üzere A Milli Takım’ın Portekiz ile Dünya Kupası elemeleri oynayacağı dönemde U17 Milli Takımı ve diğer alt yaş takımlarının da müsabakaları vardı. Fenerbahçe’nin çok yüksek bir beklenti içerisinde olduğu Arda Güler ile alakalı olarak da bu kadar yetenekli ve başarılı bir oyuncunun neden A Milli Takım’a seçilmediğine dair tartışmalar çıkmıştı.

Bu yaş gruplarından sorumlu teknik direktörlerden Tolunay Kafkas da Arda Güler ile alakalı olarak bu eleştirilere yanıt vermiş ve U17 Milli Takımı’nın Avrupa Şampiyonası’na katılma hedefinin olduğunu ve genç oyuncunun bu dönemde vazgeçilmez nitelikler taşıdığını dile getirmişti.

İşte o Avrupa Şampiyonası’na Türkiye U17 Milli Takımı da katılmaya hak kazandı ve genç Ay Yıldızlılar turnuvanın grup aşamasında hangi rakipleriyle kozlarını paylaşacaklarını öğrendiler.

Turnuva Bilgileri

UEFA U17 Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye ile birlikte Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Fransa, Almanya, İsrail, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İskoçya, Sırbistan, İspanya, İsveç kesin olarak yer alacak. En iyi ikinci sırayı bekleyen Macaristan ile 6.grupta (İtalya-Polonya-Ukrayna-Kosova) 20-26 Nisan’da oynanacak maçlar sonunda belli olacak iki ülke ile beraber toplam 16 takım mücadele edecek.

Turnuvada grup maçları 16-23 Mayıs tarihleri arasında Lod Municipal, Ramat Gan Municipal, Ness Ziona Municipal ve Haberfeld stadyumlarında oynanacak. Gruplarında ilk iki sırayı alan toplam 8 takım çeyrek finale yükselecek. 25 ve 26 Mayıs’ta oynanacak tek maçlı eleme sistemine göre yarı finalistler belli olacak. 29 Mayıs’taki yarı final maçlarından sonra U17 Avrupa Şampiyonası’nın finali 1 Haziran’da Netanya Municipal Stadyumu’nda oynanacak.

Bu turnuva özelinde de bundan sonrakiler adına da gençlerden ümit çok daha büyük olacak. Türkiye futbolunun her anlamda darboğaza girdiği bir dönemde artık tek teselli gençlerin iyi performanslar sergileyebiliyor olması ve bu nedenle gençlerimizin turnuvalarda kendilerini kanıtlamaları şart.

Futbol iklimimiz zorunlu olarak gençlerden faydalanmaya dönerken bu fırsatı kaçırmaması gereken alt yaş gruplarındaki oyuncular, yeteneklerini Dünya’nın gelecekte en iyi oyuncuları olabilecek oyuncular ile kıyaslama fırsatı bulacakları için kendilerini şanslı saymalılar.