UEFA 2022 Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Kuzey İrlanda İngiltere Maçı

İngiltere’de düzenlenen UEFA 2022 Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında A grubunda 3. Hafta ilk karşılaşmasında Kuzey İrlanda ile İngiltere karşı karşıya geldi. 15 Temmuz Cuma günü saat 20:00’da Southampton’daki St Mary’s Stadyumunda İsviçreli hakem Esther Staubli’nin yönetiminde tribünlerde bulunan 30 bin 785 futbol severin önünde oynandı.

Kuzey İrlanda – İngiltere Karşılaşması

UEFA 2022 Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında A grubunda Kuzey İrlanda’da teknik direktör Kenny Shiels’in 4–4–2 sahaya sürdüğü ilk 11 şu şekildeydi:

Kalede Jacqueline Burns, sol bekte Demi Vance, stoper tandeminde Julie Nelson ve Sarah Robson ikilisi, sağ bekte Rebecca Mckenna, merkez orta sahada kaptan Marissa Callaghan ve Rachel Furness çifti, sağ kanatta Laura Rafferty, sol kanatta Rebecca Holloway, en ileri uçta Kirsty McGuinness ve Lauren Wade ikilisi forvette.

Yedekler: Rebecca Flaherty, Shannon Turner, Ashley Hutton, Chloe McCarron, Kelsie Burrows, Nadene Caldwell, Lousie McDaniel, Emily Wilson, Joely Andrews, Caitlin McGuinness ve Abbie Magee

Sarina Wiegman’ın 4 – 3 – 3 formasyonu ile sahaya sürdüğü İngiltere ilk 11’i şu şekilde:

Kalede Mary Earps, sağ bekte Lucy Bronze, stoper hattında Millie Bright ve Leah Williamson çifti, sol bekte Rachel Daly, savunma önünde Georgia Stanway ve Keira Walsh çifti, ofansif orta sahada Fran Kirby, sol kanat forvette Lauren Hemp, sağ kanatta Beth Mead ve santraforda Ellen White.

Yedekler: Hannah Hampton, Ellie Roebuck, Alex Greenwood, Jessica Carter, Jill Scott, Nikita Parris, Chloe Kelly, Bethany England, Ella Toone, Lotte Wubben Moy ve Alessia Russo.

Karşılaşmadan Önemli Dakikalar

41. dakikada İngiltere’de Fran Kirby çektiği ilk şutun engellenmesinin ardından kendi şutunu tamamlayan isim oldu. Fran Kirby soğukkanlı bir şekilde köşeye yaptığı şık bir vuruş ile topu filelerle buluşturdu ve İngiltere 1 – 0 öne geçti.

45. dakikada Beth Mead ince bir vuruş ile golü buldu. Norveç karşısında hattrick yapan forvet oyuncusu engellenen şutun ardından rakip file bekçisinin sağ tarafına doğru bir vuruş yapıyor ve kaleciyi zor durumda bırakan şutu ile golü buluyor.

48. dakikada Beth Mead’ın pasında orta saha Alessia Russo ceza sahası ortasından penaltı noktası yakınlarında çektiği usta işi şut ile rakip file bekçisi Burns’u mağlup etti ve topu filelere göndererek karşılaşmada farkı 3’e çıkarttı.

53. dakikada Toone’nin pasında Allessia Russo kendisinin ikinci takımının 4. Golünü kaydetti. Toone ceza sahası kenarından içeri doğru Allessia Russo’nun koşusunu görüp yerden alçak bir pas ile onu buldu. Şık bir dönüşün ardından Russo yan iç ağları şık bir vuruşla buldu.

76. dakikada Kuzey İrlanda’da savunma oyuncusu Kelsie Burrows için şanssız bir an. Beth Mead’ın şutunu engellemeye çalışırken topu kalecinin önünde saptırdı. Kelsie Burrows’un temasından sonra top talihsiz bir şekilde kendi ağları ile buluştu.