UEFA 2022 Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Tamamlandı

UEFA’nın düzenlediği 2022 kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası İngiltere ile Almanya arasında oynanan final mücadelesi ile tamamlandı.

İngiltere’nin ev sahipliği yaptığı ertelendiği için 2022 yılında düzenlene kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası final maçı, futbol tarihinde önemli bir yer tutan ve hatta futbolun beşiği olarak adlandırılan Wembley stadyumunda oynandı.

2022 kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası’nda daha önce turnuva tarihinde hiç şampiyonluk sevinci yaşamamış olan İngiltere ile kadınlarda Avrupa’nın ülkeler bazında en prestijli organizasyonunda 8 kez bu kupayı müzesine götürme başarısı gösteren ve organizasyon tarihinin en çok şampiyon olan ülkesi olan Almanya karşı karşıya geldi. Avrupa’da birçok futbol severin yoğun ilgi gösterdiği UEFA 2022 kadınlara Avrupa Futbol Şampiyonası’nda İngiltere tarihinde ilk kez şampiyon olmayı başardı.

UEFA 2022 Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Final Maçı

UEFA’nın düzenlediği ertelenmiş olan organizasyonda 2022 kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası İngiltere’nin ev sahipliğinde düzenlenmişti. UEFA 2022 kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası futbol tarihinin beşiği olan Wembley stadyumunda final yaptı. UEFA 2022 kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası finalinde ev sahibi İngiltere ile organizasyonun en çok şampiyon olan milli takımı Almanya karşı karşıya geldi.

İngiltere Kadınlar A Milli Takımında Teknik direktör Sarina Wiegman takımını 4–2–3–1 dizilişinde şu ilk 11 ile sahaya sürdü:

Kalede Mary Earps, sağ bekte Lucy Bronze, stoperde Millie Bright ve Leah Williamson ikilisi, ön liberoda Georgia Stanway ve Keira Walsh ikilisi, sağ kanatta Beth Meah, ofansif orta sahada Fran Kirby, sol kanatta Lauren Hemp ve santraforda ise Ellen White.

Almanya Kadınlar A Milli Takımında Teknik Direktör Martina Voss Tecklenburg 4–3–3 dizilişinde şu oyunculara ilk 11’de yer verdi:

Kalede Merle Frohms, sağ bekte Giulia Gwinn, Kathrin Hendrich ve Marina Hegering stoper tandemi, sol bekte Felicitas Rauch, ön liberoda Lena Oberdorf, merkez orta sahada Sara Dabritz ve Lina Magull ikilisi, sol kanata forvette Jule Brand, sağ kanat forvette Svenja Huth ve forvette Lea Schüller.

İngiltere – Almanya Finalinin İstatistikleri ve Satır Başları

Mücadelenin ilk golü ikinci yarıda 62. dakikada Keira Walsh’ın asistinde oyuna sonradan dahil olan Ella Toone’dan geldi. Bu gol ile birlikte İngiltere finalde 1–0 öne geçti.

Almaya için beraberlik golü ise 79. Dakikada oyuna sonradan giren Tabea Waßmuth’un pasında Lina Magull skoru 1–1’e getirdi.

90 dakikası beraberlikle tamamlanan maç uzatmalara gitti. Uzatma dakikalarında 110. Dakikaya gelindiğinde Chloe Kelly yaptığı vuruş ile şampiyonluğu İngiltere’ye getirdi.

İngiltere Almanya
13Toplam Şut16
8Kaleyi Bulan Şut7
%48Topla Oynama%52
460Pas482
%72Pas İsabeti%68
8Köşe Vuruşu7