UEFA Avrupa Şampiyonası’nda Değişiklik Planlıyor

Milli Takımlar düzeyinin en ilgi çeken turnuvalarından biri olan Avrupa Şampiyonası ile alakalı olarak iddialar bitmek tükenmek bilmiyor. COVID-19 nedeniyle 1 sene geç oynanan EURO2020’ye gösterilen ilgiden memnun olan UEFA, turnuvanın formatında değişikliğe giderek daha fazla ülkenin katılacağı bir formata geçiş yapmayı hedefliyor. Bununla birlikte bu düzeyde alınan her kararda olduğu gibi bu ihtimale dair de ciddi bir muhalefetin varlığı söz konusu.

Daha Fazla Takım

Milli Takımlar düzeyinin en çok takip edilen organizasyonlarından biri olan Avrupa Şampiyonası, futbolun ekollerini bir araya getirmesi ve geleceğine yön vermesi açısından oldukça önemsenen bir organizasyon.

Organizasyonun son adımı 1 sene geç de olsa 2021 yazında yapıldı ve İtalya tarafından kazanıldı. Bununla birlikte uzun bir süredir hem FIFA hem de UEFA Milli Takım maçlarına dair ilginin azaldığını düşündükleri için kendilerine bağlı organizasyonlarda değişiklikler planlıyorlar.

FIFA’nın Dünya Kupası’nın 2 yılda 1 düzenlenmesine dair fikrinin en büyük muhalifi UEFA. Böyle bir değişiklik olması durumunda gerekirse konfederasyondan çıkacağını dahi açıklayan UEFA, aynı zamanda Avrupa Şampiyonası ile alakalı değişiklik planlamasıyla tutarsız bir kimliğe bürünüyor.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre Türkiye’nin de adaylık başvurusu yaptığı EURO2028 ile alakalı olarak planlamalar yapan UEFA, bu turnuvayla birlikte 24 ülke yerine 32 ülkenin katıldığı bir Avrupa Şampiyonası’nı oluşturmuş olmayı hedefliyor.

2016 yılında 16 takımdan 24 takıma çıkartılan Avrupa Şampiyonası’nın 2028’de 32’ye çıkartılması ihtimalinin daha fazla maç oynanmasına dair planlamaları beraberinde getireceği tahmin edilse de bu durumla alakalı net bir bilgi yok.

UEFA’ya bağlı olan 55 ülkeden 32’sinin katılabileceği bir turnuva Türkiye gibi Milli Takımlar düzeyinde de problemli olan ülkeler açısından daha da avantajlı bir ortamın oluşmasını sağlayacak olsa da bu fikre çok sıcak bakmayan taraflar da mevcut.

Çatlak Sesler

Öte yandan nasıl UEFA FIFA’nın planlamalarına muhalif bir tavırla karşı çıkıyorsa UEFA’nın da kararlarına muhalif olan seslerin olduğunu dile getirmekte fayda var.

Örneğin, Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Maheta Molango, yeni planın muhtemelen Avrupa Şampiyonası’nın kalitesine zarar verebileceğini ve hem oyuncuların hem de taraftarların kötü anlamda etkilenebileceğini dile getiriyor.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin yeniliklere açık bir başkan ancak EURO2020’deki çok uluslu organizasyon kararına dair duyduğu heyecanı çok kısa bir süre içerisinde kaybetmiş olması bu fikrin de arkasında ne kadar duracağına dair ciddi bir kuşkuyu uyandırıyor.

Hem FIFA hem de UEFA Milli Takımlar düzeyinde ilgiyi arttırabilmek adına çalışmalarına ve nabız yoklamalarına devam edecekler. Bununla birlikte UEFA’nın bu planlamalarının 55 ülkeden 32’sini kapsayacak olması gerçekten kaliteye zarar verebilir yanları var.

Bu durum tam anlamıyla hak etmeyen ülkelerin de Avrupa Şampiyonası içerisinde yer almasını sağlayacak ki bu ülkelerin kulüpleri hak ediyor olsalar bile düzenlemeler nedeniyle birçok turnuvada yer alamıyorlar.