UEFA Başkanından Avrupa Şampiyonası İtirafı

Avrupa futbolunun en önemli organizasyonlarından birisi olan Avrupa Şampiyonası’nın 2020 senesinde yapılacak organizasyonu COVID-19 nedeniyle bir sezon ertelenmişti. Hatırlanacağı üzere Türkiye Futbol Federasyonu da EURO2020’ye ev sahipliği adına başvuru yapmış ancak turnuvanın birçok farklı ülkede düzenleneceğinin açıklanmasıyla birlikte başvurusunu geri çekmişti. UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, İngiltere medyasının temel kuruluşu BBC’yle yaptığı röportajda bu formatı bir kere daha desteklemeyeceğini ifade etti.

Olan Türkiye’ye Oldu

COVID-19 nedeniyle kendi tarihinden 1 sene sonra, 2021 yazında yapılan 2020 Avrupa Şampiyonası, futbolseverler adına heyecana, Türkiye A Milli Takımı adına ise hezimete sahne olmuştu.

Turnuva başlamadan önce bir hezimet değil ancak bir hayal kırıklığı daha yaşayan Türkiye, ev sahipliği konusunda çekilme kararı almıştı. Zira TFF’nin yaptığı başvuru finale kalmış olmasına rağmen UEFA EURO2020’yi birçok ülkede düzenleme kararını duyurmuştu.

Pek tabii bu karar ile EURO2020 arasında ciddi bir süre vardı ancak turnuvaya dair alınan bu karar oldukça da eleştirilmişti. Takımların ve taraftarların kat etmesi gereken mesafeden, UEFA’nın bu kararı ani olarak almasına dair birçok durum eleştiri konusu olmuştu.

Geçtiğimiz aylarda İngiltere medyasının dev kuruluşu BBC ile bir röportaj yapan UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Türkiye’yi de yakından ilgilendiren bir itirafta bulundu. Ceferin, EURO2020’nin çok uluslu olarak düzenlenmesinden istenilen memnuniyeti alamadıklarını ve bir daha böyle bir kararı almak konusunda tereddütleri olduğunu dile getirdi.

Bir Roma Bir Bakü

Ceferin kararından duyduğu pişmanlığı açıklarken de Türkiye’nin oynadığı maçları örnek verdi. Hatırlanacağı üzere turnuvanın açılışı Roma’da İtalya ile Türkiye arasında oynanan maçla yapılmıştı. Bu maçtan sadece 4 gün sonra Türkiye’nin Galler ile oynadığı maç Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deydi.

İki şehir arasında 1000 km’den fazla farkın olması ve hem takımların hem de maçı seyretmek isteyen taraftarların bu mesafeyi kat etmek zorunda kalması UEFA Başkanı’nı pişman etmişe benziyor. Bu karardan kaynaklı olarak taraftarların ve takımların ekstra zorluklar yaşadığını kabul eden Ceferin, bir sonraki turnuvaya dair karar alınırken böylesi çok ülkeli organizasyona sıcak bakmayacağını peşin bir şekilde söyledi.

Bununla birlikte özellikle EURO2028 ile alakalı olarak çok ülkeli organizasyon dedikoduları kulislerde dolanıyor. Ancak bu çok ülkeli organizasyonların EUR02020’den farkı, ülkelerin coğrafi yakınlıkları. Örneğin İngiltere Birleşik Krallık ülkeleri ve İrlanda ile birlikte bir organizasyon planlarken, Akdeniz ülkeleri olan İspanya ve Portekiz de birlikte bir başvuru yapmayı düşünüyor.

Bu durumun çeşitli etmenleri olabilir. COVID-19 EURO2020’yi etkilediği gibi doğal olarak ülkelerin de ekonomilerini olumsuz anlamda etkiledi. Bu nedenle EURO2024’ün Almanya’da yapılacağı açıklandıktan sonra ülkelere ekonomik anlamda biraz daha toparlanma imkânı doğmuş oldu.

Türkiye ise art arda ev sahipliği başvurularından sonra en kuvvetli başvuruyu yapması beklenen EURO2028’e dair herhangi bir başvuru yapmış değil.