UEFA Rusya Yaptırımlarında Kararlı

2022’ye damga vuran olaylardan birisi de Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş oldu ve Avrupa genel olarak Ukrayna’nın yanında bu savaşta saf tuttu. Bununla birlikte ülkeler genel olarak Rusya ile olan ilişkilerini dondurma veya asgari seviye indirme yoluna giderken uluslararası organizasyonlarda da Rus temsilcilerine diskalifiye kararları alındı. Nitekim UEFA da 28 Şubat’ta aldığı Rus takımlarına dair diskalifiye kararını gözden geçirdi ve bu kararın gelecek sezona da uzatılmasına dair bir karar verdi. Öte yandan Rusya’nın EURO2028 ve EURO2032’ye yönelik başvuruları da geçersiz sayıldı.

Sosyal İzolasyon

Savaş her nerede olursa olsun ve ne zaman yaşanırsa yaşansın insan hayatını en temelden etkileyen felaketlerden birisi ve onun etkilemediği herhangi bir şey yok.

Nitekim futbol veya genel olarak spor organizasyonları da savaştan etkileniyorlar ve sporseverler şu sıralar bu duruma çok yakından tanıklık ediyorlar. Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaşta Avrupa ülkelerinin Ukrayna yanında saf tutmasıyla birlikte Rus takımlarının gelecekleri çok ciddi tehlikeye girdi ve nitekim birçok organizasyonda Rus temsilcileri diskalifiye edildi.

Bu turnuvaların organizatörlerinden biri olan UEFA da kendi organizasyonlarına dair kararını geçen gün bir kez daha gözden geçirdi. Bununla birlikte Rusya takımlarına yönelik diskalifiye kararlarının da sürdürülmesine dair bir karar alındı.

Öte yandan EURO2028 ve EURO2032 gibi Türkiye’nin de ev sahipliği başvurusu yaptığı organizasyonlarda Rusya Federasyonu’nun başvurusu geçersiz sayıldı.

Kararlar Listesi

UEFA’nın Rusya ile alakalı aldığı kararlar konfederasyonun hemen hemen tüm organizasyonlarını yakından ilgilendiriyor ve bu yapısıyla bahsi geçtiği gibi gerek ülkemizin gerekse de diğer ülkelerin milli takımlarının bu kararları iyice anlaması gerekiyor. Söz konusu kararların ne kadar daha süreceği ise şimdiden merak konusu. Toplantıdan çıkan kararlar şöyle:

  • Rusya, UEFA Uluslar Ligi B Ligi 2. Grubu’nda yer almayacak ve bu grubu otomatik olarak dördüncü sırada tamamlayacak ve küme düşecek.
  • Rusya 6-31 Temmuz arasında İngiltere’de yapılması planlanan Kadınlar Euro 2022 turnuvasının C Grubu’nda yer almayacak ve yerini Play-off’da mağlup ettiği Portekiz’e bırakacak.
  • 2023 Kadınlar Dünya Kupası Avrupa Elemeleri E Grubu’nda Nisan ayındaki iki maçını cezaları sebebiyle oynayamayan Rusya, sonraki maçlara da katılamayacak ve şu ana kadarki tüm sonuçlar geçersiz sayılacak.
  • 2021 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda Mart ayında oynanması planlanan iki maçını cezaları sebebiyle oynayamayan Rusya, sonraki maçlara da katılamayacak ve şimdiye kadarki tüm sonuçlar geçersiz sayılacak.
  • Rusya kulüpleri, 2022-2023 sezonunda UEFA’ya bağlı kulüp müsabakalarında yer alamayacak. Son beş sezondan en az puan aldıkları sezon baz alınarak 4333 puan verilecek.
  • 1-3 Temmuz arasında Portekiz’de yapılması planlanan Kadınlar Futsal EURO 2022 final turnuvasına katılmayacak ve yerini Macaristan alacak.
  • 2022-2023 UEFA Futsal Şampiyonlar Ligi’ne hiçbir Rusya takımı katılamayacak.