UEFA, Rusya’nın 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan Men Edildiğini Açıkladı

Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunu sürdüren Rusya’nın yasaklandığı uluslararası spor organizasyonlarına bir yenisi daha eklendi. İşgal sürecinin başından itibaren kararlı duruşunu sürdüren UEFA ilk olarak işgali protesto etmek amacıyla Rus takımlarının UEFA organizasyonlarında yer almayacağını açıklamıştı. Bu kapsamda geçen sezon Rus temsilci takımlarının Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Konferans Ligi, Kadınlar Şampiyonlar Ligi ve Gençlik Ligi gibi UEFA organizasyonlarına katılımı askıya alınmıştı.

Öte yandan UEFA, söz konusu durumun 2022-2023 sezonunda da devam etmesine karar verirken Rusya’nın EURO 2028 ve EURO 2032 Avrupa Şampiyonalarının ev sahipliği başvurularını da geçersiz kılmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise UEFA, Rusya’ya yönelik kararlarına bir yenisini daha ekleyerek Rusya’nın 14 Haziran-14 Temmuz 2024 tarihleri arasında Almanya’da düzenlenecek olan Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan men edildiğini duyurdu.

Rusya Turnuvada Yer Almayacak

Ukrayna ile savaşa girmesinin ardından kulüpleri spor organizasyonlarından men edilen Rusya’ya bir darbe daha geldi. İki sezondur Avrupa’nın en önde gelen spor organizasyonlarından olan Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Konferans Ligi gibi turnuvalarda yer alamayan Rusya, UEFA’nın aldığı karar doğrultusunda EURO 2024’te yer alamayacak. Hırvatistan’ın Hvar ardında toplanan UEFA İcra kurulu, EURO 2024’ün yol haritasını belirledi. Bu toplantıda eleme ve kura çekiminin nasıl olacağına dair format belirlenirken Rusya milli takımının turnuvadaki kaderini belirleyecek olan karar alındı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada UEFA İcra Kurulu’nun 28 Şubat’ta tüm Rus temsilci takımlarının uluslararası spor organizasyonlarından men edilmesi kararının 25 Temmuz 2022 tarihinde Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) tarafından da onaylandığı tekrarlanarak Rusya milli takımının eleme kuralarında yer almayacağı vurgulandı.  Alınan kararla Rus takımlarının ve spor severlerinin uluslararası spor organizasyonlarına yönelik özlemi daha da büyüyecek gibi görünüyor.

Euro 2024’ün Formatı Belirlendi

UEFA bu toplantıda, Rusya milli takımının durumuna yönelik karar dışında 9 Ekim 2024 tarihinde Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenecek olan EURO 2024 Avrupa Şampiyonasının eleme ve kura çekimine yönelik prosedürleri de kararlaştırdı. 53 ülkenin milli takımları, Uluslar Ligi karşılaşmaları sonrasında oluşan puan sıralamasına göre 7 farklı torbada yer alacak. 10 grubun yer alacağı turnuvada grupların yedisi beş takımdan oluşurken diğer üçünde altı ülkenin milli takımı yarışacak.

Grup karşılaşmalarının sonunda oluşan puan durumu neticesinde 10 adet grup birincisi 10 adet grup ikincisi bir üst tura adını yazdırmaya hak kazanacak. Turnuvada yer alacak diğer üç takım ise Mart 2024’te oynanacak play-off eşleşmeleri sonrasında belli olacak. EURO 2024’ün ev sahipliğini yapacak olan Almanya doğrudan turnuvaya katılma hakkına sahip olacak. EURO 2024’ün kuraları 9 Ekim’de Frankurt’ta çekilecek. 14 Haziran-14 Temmuz 2024 tarihleri arasında 10 farklı şehirde gerçekleşecek olan turnuvanın açılış maçı Münih’te bulunan Alianz Arena’da, final maçının ise Berlin Olimpiyat Stadı’nda oynanacağı kaydedildi.