2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na Katılım Hakkı Elde Eden Takımlar

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerine katılan ülkelerden Eleme grup aşamasını tamamlayan ve doğrudan katılım hakkı kazanan takımlar şu şekildeydi:

A grubundan İngiltere ve Çek Cumhuriyeti, B grubundan Ukrayna ve Portekiz, C grubundan Almanya ve Hollanda, D grubundan İsviçre ve Danimarka, E grubundan Hırvatistan ve Galler, F grubundan İspanya ve İsveç, G grubundan Polonya ve Avusturya, H grubundan Fransa ve Türkiye, I grubundan Belçika ve Rusya, J grubundan ise İtalya ve Finlandiya katılım hakkı kazandı.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde grup aşamasını ardından Play Off etabı ile 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasına katılım bileti elde eden takımlar ise şu şekildeydi:

Play Off A yolundan Macaristan, Play Off B yolundan Slovakya, Play Off C yolundan İskoçya ve Play Off D yolundan ise Kuzey Makedonya 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasına katılım hakkı kazandı.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Kura Çekimi

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası için kura çekimi Romanya’nın başkenti olan Bükreş şehrinde Romexpo fuar merkezinde 30 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirildi. Organizasyona katılım hakkı elde eden 24 takım 4 farklı torbaya ayrılarak çekilen kura ile 6 gruba ayrılacaklar.

Politik gelişmelerden dolayı Kosova ve Rusya, Kosova ile Sırbistan, Kosova ile Bosna Hersek ve Rusya ile Ukrayna aynı grupta yer almayacak şekilde gruplara yerleştirilecek.

1. torbaya ilk 6 sıradaki grup birincileri, 2. Torbaya ikinci 6 sıradaki grup birincileri ve grup ikincileri, 3. Torbada A milli takımımızın da yer aldığı grup ikincileri ve 4. Torbada geriye kalan grup ikincileri ile Play Off yollarında katılım hakkı kazananlar yerleşti.

1. torbada Belçika, İtalya, İngiltere, Almanya, İspanya ve Ukrayna.

2. torbada Fransa, Polonya, İsviçre, Hırvatistan, Hollanda ve Rusya.

3. torbada Portekiz, Danimarka, Avusturya, İsveç, Çek Cumhuriyeti ve A milli takımımız.

4. torbada Galler, Finlandiya, Macaristan, Slovakya, İskoçya ve Kuzey Makedonya.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Grupları

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası grup aşamasında mücadele edecek olan ülkelerin kura çekimi ile mücadele edeceği rakip ülkeler belirlenerek gruplar oluşturuldu. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasında grupları oluşturulurken ülkelerin arasında gerçekleşen geçmişte ve güncel gelişmeler sebebi ile bazı takımlar çoktan birbiri ile aynı gruba düşmeyecek şekilde birbirlerinden ayrıldılar.

A Grubu: İtalya, Galler, İsviçre ve A milli takımımız yer alıyordu.

B Grubu: Belçika, Danimarka, Finlandiya ve Rusya yer alıyordu.

C Grubunda: Hollanda, Avusturya, Ukrayna ve Kuzey Makedonya yer alıyordu.

D Grubunda: İngiltere, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti ve İskoçya yer alıyordu.

E Grubunda: İsveç, İspanya, Slovakya ve Polonya yer alıyordu.

F Grubunda: Fransa, Almanya, Portekiz ve Macaristan yer alıyordu.