2022 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası Yarı Finali İngiltere – İsveç

2022 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı finalde karşı karşıya gelen ev sahibi İngiltere ile İsveç daha önce 6 maçta karşı karşıya gelmişti. Bu maçlarda İsveç 4 kez galip gelirken İngiltere yalnızca 1 kez galip geldi ve 1 mücadele ise beraberlikle sona erdi. Bu maçlarda İngiltere 4 kez fileleri havalandırırken İsveç’e 10 kez rakip fileleri havalandırmayı başardı.

İngiltere son 5 maçta 5 galibiyet elde ederken İsveç’e son 5 maçta 3 galibiyet elde edip 2 kez de berabere kalmıştı.

26 Temmuz’da Sheffield da bulunan Bramall Lane stadyumunda oynanan mücadelede ev sahibi İngiltere 4 – 0 skor ile İsveç’in mağlup etmeyi başardı ve finale adını yazdırdı.

İngiltere – İsveç Yarı Final Maçı Kadroları

Teknik direktör Sarina Wiegman’ın 4 – 2 – 3 – 1 formasyonunda İngiltere’de sahaya sürdüğü ilk 11 şu şekildeydi:

Kalede Mary Earps, sağ bekte Lucy Bronze, stoper hattında Millie Bright ve kaptan Leah Williamson ikilisi, sol bekte Rachel Daly, savunma önünde Georgia Stanway ve Keira Walsh ikilisi, sol kanatta Beth Mead, ofansif orta sahada Fran Kirby, sağ kanatta Lauren Hemp ve santraforda ise Ellen White.

Yedekler: Hannah Hampton, Ellie Roebuck, Alex Greenwood, Jessica Carter, Demi Stokes, Jill Scott, Nikita Parris, Chloe Kelly, Bethany England, Ella Toone, Lotte Wubben Moy ve Alessia Russo.

İsveç’te teknik direktör Peter Gerhardsson’un 4 – 3 – 3 dizilişi ile sahaya sürdüğü ilk 11 şu şekildeydi:

Kalede Hedvig Lindahl, sağ bekte Amanda Ilestedt, stoper hattında Linda Sembrant ve Magdalena Eriksson ikilisi, sol bekte Hanna Glas, savunma önünde Filippa Angeldahl, kaptan Kosovare Asllani ve Nathalie Björn üçlüsü, sağ kanat forvette Fridolina Rolfö, sol kanat forvette Sofia Jakobsson ve santraforda ise Stina Blackstenius.

Yedekler: Jennifer Falk, Zecira Musovic, Jonna Andersson, Amanda Nilden, Emma Kullberg, Lina Hurtig, Rebecka Blomqvist, Caroline Seger, Johanna Rytting Kaneryd ve Hanna Bennison.

Maçın Önemli Anları

34. dakikada sol kanattan gelişen atakta ceza sahasına yapılan ortada White ona dokunmak için hamle yapsa da temas edemedi ve kaydedilmek üzere olan topu Bronze kazandı. Bronze’nin pasında Beth Mead topu uzak köşeye topu ağlara göndermeyi başardı.

48. dakikada ilk golün sahibi Beth Mead sol taraftan gelişen atakta topu havalandırdı. Golün pasını veren Lucy Bronze bu kez kafa vuruşu ile ağlara gönderen isim oldu.

68. Dakikada Walsh’un pası isveç savunmasını bozar ve toplu buluşan Fran Kirby çektiği şutu Lindahl’dan sekti. seken topu iyi kontrol edilen Alessia Russo isveçli file bekçisinin bacaklarının arasından topu filelere gönderdi.

76. dakikda Beth Mead bir asist daha yaptı. Mead’ın yaptığı ortada Fran Kirby ile isveçli kaleci açılıp topa dokunsa da top tüm çabalara rağmen filelerle buluştu.