2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında Finalde İngiltere – Almanya

2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol şampiyonasında finalde ev sahibi İngiltere ile birlikte Almanya sahaya çıkacak. Ev sahibi İngiltere organizasyonda ev sahibi olduğu için büyük bir taraftar avantajını alarak finale yürürken finalde de bu avantajı kullandı. Öte taraftan Almanya ise turnuvanın favori takımlarından 1 tanesi olarak finale adını yazdırmayı başardı.

Finale giden yolda ev sahibi İngiltere son 5 maçlık periyotta 5 galibiyet elde ederken 1 diğer finalist Almanya ise son 5 maçta 5 galibiyet elde etti.

İngiltere ile Almanya bu final maçı öncesinde 6 kez karşı karşıya gelmiş ve bu karşılaşmaların tamamında Almanya galip gelmeyi başarmıştı.

ingiltere ile almanya’nın karşı karşıya geldiği daha önceki 6 karşılaşmada ingiltere 5 gol atarken Almanya ise 21 gol atmayı başardı.

2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası İngiltere Almanya Final Kadroları

Ev sahibi İngiltere’de Teknik direktör Sarina Wiegman’ın 4–2–3–1 dizilişi ile final maçında sahaya sürdüğü ilk 11 şu şekildeydi:

File bekçisi Mary Earps, sağ bekte Lucy Bronze, stoper tandeminde Millie Bright ve kaptan Leah Williamson ikilsi, sol bekte Rachel Daly, merkez orta sahada Georgia Stanway ve Keira Walsh ikilisi, sağ kanatta Beth Mead, ofansif orta sahada Fran Kirby, sol kanatta Lauren Hemp ve santraforda ise Ellen White.

Yedekler: Hannah Hampton, Ellie Roebuck, Alex Greenwood, Jessica Carter, Demi Stokes, Jill Scott, Nikita Parris, Chloe Kelly, Bethany England, Ella Toone, Lotte Wubben Moy ve Alessia Russo.

Teknik direktör Martina Voss Tecklenburg’un 4–3–3 formasyonu ile finalde sahaya sürdüğü Almanya ilk 11’i şu şekildeydi:

Kalede Merle Frohms, sağ bekte Giulia Gwinn, stoper hattında Kathrin Hendrich ve Marina Hegering ikilisi, sol bekte Felicitas Rauch, merkez orta sahada Lina Magull, Lena Oberdorf ve Sara Däbritz üçlüsü, sağ kanat forvette kaptan Svenja Huth, sol kanat fovette Jule Brand ve santraforda ise Lea Schüller.

Yedekler: Almuth Schult, Ann Katrin Berger, Sophia Kleinherne, Lena Lattwein, Sydney Lohmann, Laura Freigang, Nicole Anyomi, Linda Dallmann, Tabea Wassmuth ve Sara Doorsoun.

2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Finalinden Önemli Anlar İstatistikler

62. dakikada ingiltere yarı sahasında Walsh topu aldı ve rakip savunmanın dengesi bozan bir pas atarak Ella Toone’yi buluşturuyor. Ella Toone topu ağlara gönderiyor ve skor ev sahibi lehine 1 – 0 oluyor.

79. dakikada Wassmuth sağ taraftan ceza sahasına girerken topu Lina Magull’u gönderiyor. Lina Magull’un yakın direğe yaptığı vuruş ile top ağlarla buluşuyor ve skora denge getiriyor.

Karşılaşma bu goller ile 1 – 1 sona erdi ve uzatmalara gitti.

110. dakikada kornerde hemp’in pasında Kelly şutu çekiyor fakat Almanya’da Hendrich topu blokluyor daha sonra oyuna sonradan dahil olan Chloe Kelly bir kez daha şut çekiyor ve ev sahibi İngiltere skoru 2 – 1 yapmayı başarıyor.