5 Ortak EURO2028’e Aday

EURO2024’ün Almanya’nın ev sahipliğinde yapılacağının açıklanmasından sonra artık gözler bir sonraki Avrupa Şampiyonası’na, EURO2028’e çevrilmiş durumda. Avrupa futbolunun en önemli organizasyonlarından birisi olan EURO2028’de bundan önce de değinildiği gibi çok ülkeli bir organizasyon yapılması oldukça muhtemel. Nitekim 7 Şubat 2022 tarihinde İngiltere, Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti, İskoçya ve Galler’den oluşan 5 ülkenin federasyonları, 2028 Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapmak adına ortak başvuru yapılacağını açıkladılar.

Milletlerarası

Futbolun her gün daha da kapitalist bir ortama doğru gittiği günümüzde futbol seyircisi de durmadan hizmet bekleyen bir müşteri haline geldi. Bu durum da artık her bir organizasyonun çok daha iyi düzenlenmesi ve düzenlendiği kadar iyi de tanıtılması gerekliliğini ortaya koyuyor.

Hatırlanacağı üzere Türkiye Futbol Federasyonu’nun da başvuru yaptığı 2024 Avrupa Şampiyonası’nın Almanya’nın ev sahipliğinde yapılmasına karar verilmişti. Artık tüm futbolseverlerin gözü 2028 Avrupa Şampiyonası’nın hangi ülke veya ülkelerde yapılacağının üstünde olacak.

Her ne kadar UEFA Başkanı Aleksander Ceferin birçok EURO2020’de ilk kez denenen formattan istenilen verimi alamadıklarını itiraf etse de EURO2028’de çok milletli bir organizasyon yapılması oldukça muhtemel. İskandinavya ülkelerinin de Akdeniz ülkelerinin de ortaklaşa bir şekilde başvuru yapmaya hazırlandıkları biliniyor.

Bununla birlikte 7 Şubat 2022 tarihinde yapılan resmi açıklamayla birlikte ilk ortaklaşa başvurunun hangi ülkeler tarafından yapılacağı da anlaşılmış oldu. Birleşik Krallık ülkeleri İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti, EURO2028’e ev sahipliği yapma başvurusunda bulunacaklarını açıkladılar.

İngiltere Futbol Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, bahsi geçen diğer 4 ülkenin futbol federasyonlarıyla birlikte yapılacak geniş fizibilite çalışmaları sonrası, EURO2028’e ev sahipliği yapma teklifine odaklanıldığı belirtildi.

Uzun zamandan beri beklenen bu gelişmeden sonra artık gözler diğer ortak teklif yapması beklenen ülkelere çevrilmiş oldu. Bahsedildiği gibi İskandinav ülkeleri ve özellikle Portekiz ile İspanya özelinde Akdeniz ülkelerinin de ortaklaşa bir başvuru yapması bekleniyor.

Bununla birlikte İngiltere Futbol Federasyonu’nun EURO2028 ile alakalı açıklamasında aynı zamanda 2030 Dünya Kupası’na ortak ev sahipliği gibi bir niyetin olmadığına da yer verildi.

Tüm Avrupa

Bu açıklamadan sonra Türk futbolseverlerin gözleri yine, yeni ve yeniden Türkiye Futbol Federasyonu’na çevrilmiş durumda. EURO2024 ve öncesindeki 4 Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği başvurusu yapan TFF’nin bu 5 başvurusu da çeşitli aşamalarda reddedildi.

Almanya, Azerbaycan, İngiltere, İskoçya, Macaristan ve Rusya gibi pek çok Avrupa ülkesinin ev sahipliği yaptığı turnuvaya Türkiye’nin yapamamış olması iki tarafın da ihmalinden başka bir şey değil.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Ağustos 2019 tarihinde verdiği röportajda 2028 Avrupa Şampiyonası adına çok ümitli olduklarını dile getirmişti. 2028 senesinde düzenlenecek turnuvayı almamaları adına bir engel göremediğini belirten Özdemir’e rağmen TFF’den konuyla alakalı hâlâ resmi bir açıklama gelmiş değil.