Avusturya Euro 2020 Turnuvasında

Avusturyalı futbolseverler Andreas Herzog efsanelerinden sonra belki de takımlarından en keyif aldığı dönemlerden birini yaşıyordur. Avusturya takımı için bireysel bazda gurur duyacakları birçok oyuncuları var. İlk başta akla gelen David Alaba, Valentino Lazaro, Arnautovic, Sabitzer gibi oyuncular Avusturya Milli Takımında da oynamaya devam ediyorlar. Avrupa Şampiyonasına 2008’de ilk kez katılan ekip, 2012’ye katılamadıktan sonra 2016’da tekrar katılma başarısını göstermişti.

avusturya

Euro 2020’de Başarı

Ve Euro 2020 itibariyle en büyük başarılarını elde ettiler. Makedonya, Slovakya ve Hollanda ile eşleşen ekip, akıllıca ve gerektiği gibi oynadı. Açılış maçlarında Slovakya ile berabere kaldıktan sonra turnuvanın zayıf olarak sayılabilen ekiplerinden Kuzey Makedonya’yı 3-1 ile geçen ekip grubun lideri Hollanda’ya yenilse de gruptan çıkmayı başardı. Son 16 turunda oynanan Ukrayna-Avusturya maçı denk devlerin maçı olarak görülebilir bir maçtı.

Nitekim pas sayıları ve topa sahip olma oranları aynı olan iki takımdan hem kadrosu daha kaliteli olan hem de daha akıllı oynayan Avusturya turu geçerek çeyrek finalde turnuvanın favorisi İtalya ile eşleşti. Franz Kafka’nın anlaşılmak için abarttığını ifade etmesinden hareket etsek, İtalya’nın en çok zorlandığı maçı Avusturya olarak bile söyleyebiliriz.

avusturya

İlk 90 dakika boyunca gol çıkmayan maçta 95 ve 105. Dakikada yenilen gollere 114’te cevap geldiğinde hem futbolseverler hem de oyuncular maçın daha da uzayabileceğini bekleseler de bu gol yeterli olmadı ama Avusturya, İtalya’ya ezilmedi.

Avusturya İçin Bundan Sonra

Bu kadrosunun önemli oyuncuları artık biraz daha yaşlı. Ancak Avusturya, futbol anlayışıyla ve altyapıya yaptığı yatırımla bu durumun üstünden rahatça gelebilecek bir ekip. Euro 2020 kadrosunda bulunan Arnautovic’in yaşı 32’yi, Julian Baumgartlinger’ın yaşı 33’ü bulsa da alttan gelecek olan gençler her zaman bu takımın sigortası olacaklardır.

Bu noktada özellikle bizim başımızı duvarlara vuracağımızın sinyalini veren Yusuf Demir’e de bir parantez açmak gerekecek.

Türkiye Milli Takımı tarafından gerekli ilgiyi görmediği için Avusturya Milli Takımı’nı seçtiğini ifade eden oyuncu, Barcelona B takımına transfer opsiyonlu olarak kiralansa da yaz hazırlık döneminde büyük takımlara karşı oynadığı oyunla Ronald Koeman’ı ve taraftarları etkiledi ve A takım kadrosunda değerlendirilmeye başlandı.

Mali kriz yaşayan Barcelona’nın ise şimdiden oyuncunun bonservisini almaya uğraştığı düşünüldüğünde Avusturya Milli Takımı gelecek senelerde daha iyi başarıların gelebileceği de imkansız görünmüyordur.