Ukrayna Euro Serüveninde Çıkışta

Avrupa Futbol Şampiyonası tarihi birçok farklı ülkeyi içinde barındırıyor. Bu ülkelerden biri de şu sıralar onurlu bir mücadele veren Ukrayna.

Karadeniz’in kuzeyinde bulunan Ukrayna, kuzeyinde Belarus, doğusunda Rusya, batısında Polonya – Slovenya – Bulgaristan, güneyinde ise Moldova ve Romanya’ya komşu olan bir ülke.

Şu sıralar Rusya’nın işgali altında olan ve bu işgale karşı direnen Ukrayna, Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkenin desteğini almış durumda.

Ukrayna, sosyo ekonomik konumu itibariyle aslında Karadeniz’in kuzeyinde önemli bir ülke. Ancak hiç şüphesiz onları bütün dünyaya tanıtan şeylerin başında futbol geliyordu.

Sarı Mavililer, geçmişte futbolda kazandıkları başarılar ve çıkardıkları yıldız futbolcular ile tüm dünyada tanınmış ve hatta sempati kazanmışlardı.

Avrupa’nın en elit oyuncularından bazılar Ukrayna formasıyla mücadele ederek ülkelerini temsil etmişlerdi.

Sarı Mavililer aynı zaman Avrupa Futbol Şampiyonaları tarihinde de kendilerine yer edinmeyi başarmışlardı.

İşte Ukrayna’nın Avrupa Futbol Şampiyonaları’nda bıraktığı izlerden satır başları.

Ukrayna Euro 2012 Ev Sahipliğini Paylaştı

Ukrayna Milli Futbol Takımı, Euro 2012 ile birlikte Avrupa Futbol Şampiyonaları tarihinde ilk kez bağımsız bir ülke olarak temsil edildi.

Takım daha evvel yapılan elemeleri geçmeyi başaramamıştı. Zaten 92 öncesinde ise SSCB’ye bağlı oldukları için Ukraynalı futbolcular kendi ülkelerinin bayrakları altında değil, SSCB çatısı altında futbol oynuyorlardı.

Euro 2012 öncesinde ev sahibi olmak için Polonya ile birlikte adaylığını koyan Ukrayna, UEFA kararı sonucunda turnuvayı düzenleme hakkını kazanmıştı.

Sarı Mavililer, böylelikle ev sahibi kontenjanıyla birlikte ilk Avrupa Futbol Şampiyonası tecrübesi yaşamanın heyecanını da yaşıyorlardı.

Ne var ki takımın bu heyecanı kısa sürdü. Kadrosunda, tarihinin en özel golcüsü Schevchenko’yu bulunduran ev sahibi, grupta İngiltere, Fransa ve İsveç’in arkasında kalarak turnuvaya erken veda etti.

Euro 2016 ve Euro 2020 Serüvenleri

ukrayna

Ukraynalılar, Euro 2012’den sonra futbollarındaki gelişimi sürdürerek ve tabii turnuva formatının 24 takıma çıkmasının da etkisiyle Avrupa Futbol Şampiyonaları’nda yer almaya devam ettiler.

Euro 2016 Elemeleri’nde İspanya ve Slovakya’nın ardından üçüncü sırayı alan Sarı Mavililer, Play Off turunda Slovenya’yı geçip turnuva biletini kaptılar.

Fransa’da düzenlenen Euro 2016’ya giden takım, orada tarihinin en kötü performanslarından birine imza attı ve sıfır çekti.

Almanya, Polonya ve Kuzey İrlanda’nın bulunduğu grupta varlık gösteremeyen takımın başına ise turnuva sonunda efsanevi golcü Andriy Shevchenko getirildi.

Euro 2020’ye Andriy Shevchenko ile hazırlanan takım, elemelerde harika bir performans gösterdi. Portekiz’in bulunduğu gruptan lider olarak çıkan Sarı Mavililer, 12 farklı ülkede düzenlenecek turnuvaya katılım hakkı kazandı.

Euro 2016’daki korkunç tabloyu unutturmak isteyen Andriy Shevchenko ve öğrencileri, tarihlerinde ilk kez gruptan çıktılar.

Hollanda, Avusturya ve Kuzey Makedonya’nın yer aldığı C Grubu’ndan en iyi üçüncüler arasında yer alarak çıkan Ukrayna, Son 16’da ise başarılarını geliştirerek İsveç’i elediler.

Ancak Roma’da oynayan yarı finalde rakipleri güçlü İngiltere olunca kupaya veda ettiler.

Buna karşın en azından Euro 2016’nın travmasını atlatmayı başardılar. Umudumu, bu günlerde içinden geçtikleri durumu da atlatmayı başarmaları ve özgür bir ülke olarak tıpkı tüm insanlık gibi hayatlarına devam etmeleri.