Danimarka EURO 2002’de Averaj Farkıyla Tur Atlamayı Başardı; 4-1

Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020

Avrupa Futbol Şampiyonasında fırtına dinmezken turnuva içinde yaşanan birçok olay tarihe imzasını atmayı başarıyor. B grubunun üçüncü ve son hafta maçlarının oynandığı EURO 2020 heyecanında Danimarka ile Rusya karşı karşıya geldi. Çetin ve zorlu bir çekişme içinde oynanan sahadan toplam 5 gol sesi duyuldu. Danimarka bu gol seslerinden 4’üne imzasını atarak Rusya’ya karşı galibiyet kazandı.

Rusya’nın tek gol sesi ne yazık ki Rusya’yı zafere ulaştırmadığı gibi EURO 2020 B Grubu içerisinde de son sıraya koyarak turnuvaya veda etmesine sebep oldu. Danimarka ise EURO 2020 içerisindeki ilk galibiyetini aldı ve 3 puanıyla bir ilke imza attı. C grubu içerisindeki diğer iki rakibi Finlandiya ve Rusya ile aynı puana sahip olmasına rağmen averaj farkıyla her iki takıma fark attı ve Avrupa Şampiyonası tarihine ilk 2 grup maçını kaybederek tur atlayan ilk takım olarak tarihe geçti.

Aynı zamanda C grubu üçüncü maçları sonrasında lider Belçika’nın bir adım gerisinde ikinci sırada yer alarak farkını ortaya koydu. Danimarka’ya golü getiren isimler sırasıyla Damsgaard, Poulsen, Christensen ve Maehle olurken Rusya’nın tek golü penaltıdan Dzyuba tarafından oldu. Parken Stadyumu’nda oynanan çetin karşılaşma Danimarka’yı zafere taşırken sonraki turda ise A Milli Takımı’mızın da içinde olduğu A grubunun ikincisi Galler ile eşleştirdi.

Danimarka – Rusya Karşılaşma 11’leri

Damimarka: Schmeichel, Wass, Christensen, Maehle, Delaney, Hojbjerg, Braithwaite, Kjaer, Vestergaard, Damsgaard, Poulsen

Rusya: Safonov, Fernandes, Kudryashov, Kuzyaev, Miranchuk, Golovin, Dzyuba, Diveev, Dzhikiya, Ozdoev, Zobnin

Danimarka – Rusya Karşılaşma Sonrası B Grubu

Çetin geçen üçüncü karşılaşmalarının ardından EURO 2020 B grubu sıralamasında Belçika toplam 3 galibiyeti ile 9 puanı hanesine kattı ve lider konumunda yer aldı. B grubu diğer 3 takım ise birer galibiyet ile üçer puana sahip olurken averaj farkı aralarındaki dengeyi belirledi. Danimarka son karşılaşmasında diğer iki rakibine fark atarak sıralamada ikinci sırada yer alırken Finlandiya kendisini üçüncü olarak ve Rusya ise dördüncü ve son sırada olarak takip etti.