Elenenler, Galibiyetler, Yenilgiler… EURO 2020’de F Grubunda Son Durum

Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020

Avrupa Futbol Şampiyonasında grup maçları sonlandı. Çetin mücadeleler arka arkaya yaşanırken bu kimileri mağlubiyet ile sahadan ayrıldı kimileri ise zaferle grup sıralamasında üst sıralara çıktı. Puan sıralamasının da büyük önem kazandığı grup maçlarında son hafta geride kalırken ölüm grubu olarak görülen EURO 2020 F grubunda sıralama şu şekilde oldu;

Tek galibiyeti ve iki beraberliği ile listenin tepesinde yer alan EURO 2020’nin iddialı takımlarından Fransa, yine tek galibiyeti ile iddialı bir başka takım olan Almanya, Almanya ile aynı puanda olmasına rağmen averaj farkıyla üçüncü sırayı alan Ronaldo’lu Portekiz ve rakiplerinin yanında ölüm grubunun en zayıf halkası olarak görülen Macaristan…

Son Karşılaşmalar Beraberlikten Kurtulamadı

Avrupa Futbol Şampiyonasında grup maçları sonlanırken EURO 2020’nin iddialı takımlarını barındırdığı içim ölüm grubu olarak adlandırılan F grubunda zirve Fransa’da… Ölüm grubunun son karşılaşmaları beraberlikle sonlanırken Fransa’da aldığı son beraberlik ile 5 puana ulaştı ve EURO 2020 F grubu sıralamasında zirvedeki yerini aldı. İlk karşılaşmasında galibiyet rüzgarı estiren Fransa, ne yazık ki sonraki karşılaşmalarında beraberlik radarından çıkamadı.

İddialı takımlardan Almanya ise EURO 2020 F grubu ikinci karşılaşmasındaki galibiyeti ile ilkindeki yenilgiyi unuttursa da son karşılaşmada beraberlikten kurtulamadı ve hanesine toplam 4 puan katabildi. Averaj farkıyla 4 puana sahip EURO 2020’nin iddialı takımlarından Portekiz’i geriden bırakan Almanya, averaj farkını lehine kullanan isimlerden oldu.

Ronaldo Portekiz’i Üst Sıralara Taşıyamadı

Cristiano Ronaldo’nun gol sevinçleriyle adından söz ettiren Portekiz, ilk EURO 2020 F grubu karşılaşmasında aldığı galibiyet ile umut verse de ardından gelen yenilgi ve beraberlik Portekiz’i ileri taşıyamadı. Averaj farkıyla ikinci sırayı EURO 2020’nin iddialı takımlarından Almanya’ya kaptıran Portekiz, bu yolla EURO 2020 F grubu sıralaması içerisinde üçüncü sırada yer aldı.

Ölüm grubunun en zayıf halkası olarak görülen Macaristan ise EURO 2020’nin iddialı takımları karşısında galibiyet alamazken son iki karşılaşmasındaki beraberlik ile turnuvaya veda eden isim oldu. Toplam 2 puanı ile EURO 2020 F grubu sıralamasında son sırada yer aldı.